Author |
Topic |
Svetlana
90 Posts |
Posted - 10/30/2009 : 08:37:41
|
Благодаря за комплиментите, г-н Кабакчиев. И друг път съм имала възможност да се убедя във Вашите добронамереност, добро възпитание и обективност. Не съм си давала самооценка, нито съм оценявала качествата на колеги от която и да е научна институция, защото няма колективни качества, качествата са индивидуални. Под "малоумни" пък съм имала предвид точно това, което сте разбрали - професии, за които не е необходима кой знае каква квалификация и кой знае какви задълбочени познания. За БАН няма да спора с Вас, защото Вие си имате лични причини във връзка с отношенията Ви с един определен институт, но разпростирате ненавистта си и върху други, които не познавате. Мога да приведа само общоизвестния факт, че с 18% от българските учени БАН дава 60% от научната продукция на България. А докато финансирането в науката е на това ниво, на което мъдрите ни управници го държат от 20 години насам, в нея няма да дойдат свестни и кадърни нови хора.
Svetlana |
|
|
kkabakciev
Bulgaria
616 Posts |
Posted - 10/30/2009 : 10:30:45
|
Госпожо Светлана,
Първо, нищо лошо не съм казал за Вас - напротив, приех без всякаква ирония или резерви, че може да сте гениална. Не Ви познавам и няма как да знам каква сте.
Второ, напълно вярно е, че ненавиждам онзи криминален институт, но не разпростирам ненавистта си върху други институти в БАН! Напротив, аз почти никога не съм спирал да работя за БАН след идиотското ми уволнение от криминалния институт. А преди дни трябваше да напиша нещо в един подобен на този форум и да отправя едно пожелание - във връзка с факта, че много хора продължават да ме търсят в БАН в качеството ми на професионалист и да не се съобразяват с "мнението" за мен на институтските криминали и на некадърната комунофеодална управа на БАН.
Ето го пожеланието ми:
Поздравления по случай 120-годишнината от създаването на Националния природонаучен музей на всички членове на институцията и сродните организации, с които имах удоволствието да работя нееднократно през последните десетина години като преводач и редактор на техни издания, включително Червената книга!
http://tech.groups.yahoo.com/group/bulgarianscienceproblems/message/3960
Кабакчиев |
|
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 11/11/2009 : 20:56:54
|
Университетите свалят таксите? 11 ноември 2009 / News.dir.bg Заради бюджет 2010, висшите училища ще трябва да намалят таксите за студенти. Това стана ясно на заседанието на Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта към 41-вото Народно събрание. Поради рестрикциите, субсидиите на висшите училища, предвидени в бюджет 2010 година, са почти равни на 90 % от парите за висшето образование, предвидени в Закона за бюджет 2009 г. Поради тази причина базовият норматив за издръжка на един студент се намалява с 10%, предаде "Фокус". Според Закона за висшето образование държавните такси, които се събират от студентите, могат да са в размер до 30 на сто от норматива за издръжка на един студент. При намаляването на норматива висшите училища ще трябва да намалят и студентските такси, а съответно – собствените си приходи, предупредиха ректорът на Софийския университет проф. Иван Илчев и председателят на Съвета на ректорите проф. Борислав Борисов. Според Закона за висшето образование базовият норматив се отнася за педагогическите и икономическите специалности. За природните науки, медицинските, спортните, нормативът за издръжка се определя като базовият норматив се умножава по определен коефициент. Така най-висока е издръжката на студентите в медицинските специалности и по изкуствата. Поради това при тях намаляването на студентските такси като сума ще трябва да бъде най-голямо. Ректорите поискаха нормативът за издръжка да не се намалява, а в Закона за бюджет 2010 година да се запише, че парите за издръжка се изплащат от държавата на 90%. Така висшите училища ще запазят сегашния размер на студентските такси. Проблемът ще бъде обсъден и представители на финансовото министерство и Министерство на образованието, младежта и науката. |
|
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 11/13/2009 : 14:31:31
|
Първанов поиска повече пари за наука, Дянков не дава за "феодалните старци" в БАН 13 Ноември 2009 http://www.mediapool.bg/show/?storyid=158556&p=2#msgs
Финансовият министър Симеон Дянков влезе в задочна полемика с президента Георги Първанов в петък, като непредпазливо пак пусна доста свободен коментар, който едва ли ще остане без реакция.
На среща с учени по случай 65-годишнината от създаването на Съюза на учените в България президентът ожали състоянието на българската наука откъм финансирането и направи констатацията, че ако средствата за наука продължат да се орязват, както е направено в бюджета за следващата година, не може да се "говори убедително за Лисабонска стратегия, за икономика и общество на знанието". Първанов дори изрази съжалението, че през годините самият той не е намерил "лостовете, механизмите да въздейства върху правителствената политика за една позитивна тенденция, обратна на онова, което става всяка изминала година".
Запитан как ще коментира думите на президента за недостига на средства за наука, два часа по-късно Дянков отсече, че науката не може да е приоритет за финансиране по време на криза, и заяви: "Президентът като говори за наука, разбира неговите приятели в БАН. БАН не прави наука, в БАН са феодални старци, които стоят там и събират заплати".
Министърът каза още, че научната ни система била създадена по сталинистко време и е отделена от университетите, а в "по-добрите страни" наука се прави именно в учебните заведения.
Това не е първото непремерено изказване на министър Дянков. Преди повече от месец той нарече "малоумна" идеята, развита в икономически доклад, изготвен по поръчка на президента, за премахване на плоския данък. Тогава Първанов не забрави да му го върне, като го призова да изостави високомерието. По-късно, когато Дянков лансира идеята си пари от фискалния резерв да влязат в търговски банки за по-висока доходност, Първанов посъветва "някои министри да не се изявяват като премиери и да си влязат в нишата, вие знаете за кого става дума", визирайки именно Дянков.
Председателят на БАН акад. Никола Съботинов: Могат ли няколко феодални старци да предизвикат такъв международен интерес? Ева Цанева петък, 13 ноември 2009 http://www.vsekiden.com/?p=60964
Акад. Съботинов, вие чувствате ли се като феодален старец след като финансовият министър Симеон Дянков нарече работещите в БАН феодални старци?
Не знам да съм феодален старец, след като моята наука се ползва в цял свят. Явно министър Дянков не познава БАН и затова говори така. В близко бъдеще трябва да се срещна с него, да му покажа какво е БАН, за да знае за какво става дума. Това, което говори, идва единствено от непознаване на БАН. Ако отворите сайта на Академията, ще видите колко голям е международният интерес към нея. Почти всяка седмица имаме посещения на посланици от различни страни. Може ли няколко феодални старци да предизвикат такъв международен интерес?
Според министър Дянков научната ни система е създадена по Сталинстко време и само в социалистическите страни науката е разделена от университетите.
И това не е вярно. Истината е, че 36 % от научните изследвания в ЕС се провеждат в университетите, а останалите 64 % се провеждат в изследователски институти и центрове. А що се касае до САЩ, само 25 % от научните изследвания се провеждат в университетите, а останалите – в различни изследователски центрове. Така, че това, което говори той не е вярно. Това идва от незнание, но се надявам, че той ще се запознае, млад човек е.
Ако човек отвори Зелената книга на Европейския съюз, ще види тези данни. Такива изследователски центрове, които са извън университетите, има, например, в Германия – страна, в която традиционно се развива силна наука – има 20-24 % от научните изследвания са в университетите. Останалите са в изследователски центрове, които наподобяват Академията. Това са големи научни организации, които не са образователни и ние сме точно такава институция. Същото се отнася и за Австрия, която никога не е била социалистическа страна, за Швеция – Шведската кралска академия. Тази форма има и предимства, и недостатъци. Но това не е Сталински стил на организацията на науката.
Доколкото ми е известно ръководството на Академията се е заело и с провеждането на необходимите реформи в системата…
Точно затова аз помолих Европейската научна фондация да направи оценка на Академията. На 30 ноември нейните експертни групи ще представят доклада за оценка на БАН. Там точно и ясно ще бъде казано какво е Академията, каква наука прави, какви са приносите й, всеки институт ще бъде оценен поотделно. Тази оценка ще бъде представена на правителството, а на специална пресконференция експертите ще представят заключенията си.
От какво е провокирана тази атака срещу БАН?
Не знам. Г-н Дянков и преди да стане министър имаше такива позиции. После разбрах, че има известно разбиране по отношение на Академията. Нека отиде до Унгария, например. Наскоро се върнах от Световния научен форум, който е едно събитие в областта на науката, организирано от Унгарската академия на науките. Тя има 48 института, организирана е по същия начин като нашата, добре поддържана от унгарска страна. Нека министърът да отскочи до Унгария, за да се запознае как стоят нещата.
Представители на Министерство на финансите срещаха ли се с ръководството на Академията, когато се подготвяше бюджета за следващата година?
Ние дадохме нашите предложения. Имаме силно ограничение в бюджета, но в края на краищата дори аз му благодарих, че се запазва един минимум, който ще ни позволи да оцелеем. Аз благодарих на Министерство на финансите, че с тези крайно ограничени средства, които не ни позволяват да изпълняваме както трябва много функции, ние все пак ще оцелеем. Бюджетът за следващата година е с 12 % по-малко от този, който беше планиран в началото на 2009 г., а в последствие и намален. Силно съм притеснен от думите на министър Дянков. Но ще видя какво мога да направя. Ще поисквам да се срещна и да разговарям с него. Той досега не ме приема. Преди известно време поисках среща, но той каза, че първо трябва да се приеме бюджета.
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/11/13/815774_ban_simeon_diankov_obijda_bulgariia_s_iziavleniiata_si/ ДЕКЛАРАЦИЯ на Ръководството на Българската академия на науките по повод изявленията на министър Симеон Дянков на пресконференция днес, 13 ноември 2009 г.. Ръководството на Българската академия на науките е дълбоко възмутено от изказването на министър Дянков. Състоянието на научните изследвания у нас е тема, която се дискутира в продължение на дълги години. Не случайно ние предприехме първата необходима крачка в тази насока – независима международна оценка на БАН, както и общо оценяване на научноизследователската среда у нас. Точно затова неподкрепени с нищо нападки, от които личи непознаване на състоянието на науката в България и по-конкретно тази в БАН, обезмислят всякакви усилия за намиране на ефективни решения за бъдещето както на науката в България, така и на държавата като цяло. Затова Ръководството на БАН настоятелно търси среща с министър-председателя Бойко Борисов, министъра на образованието, младежта и науката и министъра на финансите за изясняване на всички недоразумения, защото сериозността на тази тема предполага спокойна и задълбочена дискусия, а не подхвърлени пред медиите фрази и квалификации. Все пак, намираме за наложително да отговорим на последните изявления от министър Дянков. Поради което заявяваме: 1) Науката е основно средство за излизане от криза (справка изявленията на ръководителите на почти всички развити държави) . 2) Пред събранието за честване на 65-та годишнина на Съюза на учените, президентът Първанов не е говорил изобщо за БАН, а за развитие на науката в България. А на обвинението, че президентът е имал предвид приятелите си от БАН, ще кажем, че учените в БАН имат немалко приятели. 3) БАН прави наука, при това на високо международно равнище, което се доказва от сравнителните европейски и световни проучвания в областта на науката. Към 1 юли 2009 г. БАН е на 634 място сред 4050 научни институции в света според рейтинга на Корпорация Томсън (корпорацията е най-добрия анализатор на науката от 45 години насам). Единствената друга българска институция, включена в тази класация е Софийският университет. 4) В БАН не работят "феодални старци", средната възраст на работещите в академията е 53 г. Отделен въпрос е по принцип недостига на млади хора в научните институции – проблем предизвикан от липсата на държавна политика в това отношение. 5) В БАН никой не "събира заплати", защото заплатите в академията се равняват на социалните помощи. А може би преди това трябва да ни се обясни какво значи „да събираш заплати”? 6) Никъде в Европа науката не се прави само в университетите, напротив. Няма държава в Европа без национален научен център, какъвто е БАН. По света средно около 1/3 от научните изследвания се правят от университетите, около 1/3 в национални научни центрове като БАН и 1/3 в изследователските центрове на частни корпорации. 7) БАН не е създадена по сталинистко време, а през 1869 г., точно преди 140 години, преди новата ни държава да е факт, по еталон на европейските академии на науките от онова време.
С изявленията си министър Симеон Дянков обижда не само учените на академията. Той обижда България, която разчита на тях. За Ръковоството на БАН
Акад. Никола Съботинов Председател на БАН 13.11.2009
|
Edited by - moderator on 11/13/2009 17:51:44 |
|
|
kkabakciev
Bulgaria
616 Posts |
Posted - 11/13/2009 : 19:47:01
|
БРАВО, ДЯНКОВ!
Това е първият министър, който казва истината, която се знае от десетилетия!
Що е БАН?
БАН е феодално имение на една напълно разпасала се комуно-феодална шайка, която погазва закона всеки ден и час. В БАН вече 17 години умишлено не се създават критерии за атестиране на учените. БАН е последен бастион на комунизма.
Индивидът Саботинов е пръв асоциат на руснака Юхновски, който изправи на нокти две трети от България, като си позволи на 72 години да се кандидатира за ЧЕТВЪРТИ ПЪТ за председател на БАН В ЕПОХАЛНО НАРУШЕНИЕ НА ЗАКОНА. Беше принуден да подаде оставка! В БАН "работи" като професор и член-кореспондент другарят Александър Лилов, член на Политбюро. В БАН работи като професор и член-кореспондент другарят Стоян Михайлов, секретар на ЦК на БКП. В БАН работи като професор и член-кореспондент другарят Васил Проданов, АОНСУ-вец, който В СВОИ СЪЧИНЕНИЯ ОТРИЧА ЗВЕРСТВАТА И МАЩАБИТЕ НА СТАЛИНИЗМА!
Да продължавам ли поименно? Няма нужда. Всичко се знае. Мои публикации за БАН: "Как Партията бдеше над науката": http://kkabakciev.blog.bg/nauka/2009/10/20/kak-partiiata-bdeshe-nad-naukata.419072 "БАН си остава бастион на номенклатурата": http://kkabakciev.blog.bg/nauka/2009/10/20/ban-si-ostava-bastion-na-nomenklaturata.419077 "По повод на една дребна случка - за двата най-едри проблема на БАН": http://kkabakciev.blog.bg/nauka/2009/10/22/po-povod-na-edna-drebna-sluchka-za-dvata-nai-edri-problema-n.420424 "Банбаши и Туркменбаши": http://tech.groups.yahoo.com/group/bulgarianscienceproblems/message/2395 "Кой уронва престижа на БАН в епохата на чалгата"? http://kkabakciev.blog.bg/nauka/2009/10/22/koi-uronva-prestija-na-ban-v-epohata-na-chalgata.420429 "Такова беше, и е, времето - лингвистиката като инструмент за политическа пропаганда": http://kkabakciev.blog.bg/nauka/2009/10/20/takova-beshe-i-e-vremeto.419066 "Речниците - капризи или идеологически потребности?": http://kkabakciev.blog.bg/nauka/2009/10/22/rechnicite-kaprizi-ili-ideologicheski-potrebnosti.420427 Блогът на Красимир Кабакчиев за политически дискусии": http://kkabakciev.blog.bg/ Моят професионален блог: http://krasimirkabakciev.blogspot.com/ Блог на Красимир Кабакчиев за съдебната система: http://kkabakciev.blogspot.com/ |
|
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 12/15/2009 : 10:12:10
|
Саркози взима заем от 35 млрд. евро за публичния сектор 15.12.2009, 10:45 (обновена 15.12.2009, 10:56) news.bg
Никола Саркози представи план за събиране назаем от35 млрд. евро за публичния сектор с цел стратегическо финансиране.
Целта е възвръщене на конкурентноспособността на Франция в секторите: висше образование, професионална квалификация и научно-изследователска дейност, промишленост и средни и малки предприятия (СМП), цифрова икономика и устойчиво развитие, предаде Ройтерс.
Финансирането е част от обявената от Саркози през юни програма, целяща оползотворяването на 175 млрд. евро за публичния сектор до 2010 г.
Инициативата за националния заем е на самия Саркози.
Президентът очаква частните инвеститори да последват инициативата и по този начин да се съберат общо 60 милиарда евро частни и държавни инвестиции.
Президентът обърна специално внимание на висшето образование.
"Франция трябва да има най-добрите университети в света, защото с най-добрите университети ще спечелим войната на конкуренцията," каза той в официалното си обръщение.
|
|
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 01/21/2010 : 12:52:33
|
21 Януари 2010, 12:49 Източник: Nеws.dir.bg ВУЗ-ът в Перник - антикризисна мярка
Създаването на университета в Перник е антикризисна мярка – това каза министър-председателят Бойко Борисов при представянето на проекта в Община Перник, предаде репортер на Агенция “Фокус”.
Борисов даде пример с университетите в Благоевград и ползата за общината и за развитието на града. Бойко Борисов каза още, че гарантира пълната подкрепа на депутатите от ГЕРБ при гласуването на решението в парламента.
Проектът за университет в Перник представи проф. Михаил Константинов. Той посочи, че към момента 200 преподаватели от Европа и страната са проявили интерес към създаването на университет в Перник. Ръководител на проекта е проф. Христо Христов, доктор на техническите науки. Проектът е от 2006 година и предвижда обучението на студенти в технически и природни науки. След представянето на проекта кметът на Община Перник Росица Янакиева покани министър-председателя Бойко Борисов и министъра на образованието Сергей Игнатов да останат „на кафе”. |
|
|
Andrey_Kurtenkov
Bulgaria
578 Posts |
Posted - 02/25/2010 : 10:22:05
|
Оня ден социалната мрежа на българските фермери се възмущаваше от това, че дългоочакваната среща с министър Миро се провали, заради това, че три часа (!) минаха в чакане на Мухобойко: http://fermer.bg/news/1302/1/bojko-borisov-promeni-oficialnata-programa-na-agra-2010.html "...По време на откриването обаче стана ясно, че трябва да се изчака пристигането на Бойко Борисов, който също трябвало да се включи в официалната делегация. И така след прерязването на лентата от министър Мирослав Найденов, делегацията не започна обиколката си из изложението, както е по традиция, а изчака близо 3 часа пристигането на Бойко Борисов. Засегнати, в крайна сметка от чакането обаче останаха редица фермери, дошли от различни краища на България, които в 14 часа трябваше да се срещнат на семинар, в който щяха да обсъдят актуалните въпроси на агробизнеса с министър Мирослав Найденов. Заради промяната в плановете обаче, семинарът така и не се състоя..." Сега разбирам, че Премиерът е летял със самолет до Пловдив: http://www.dnesplus.bg/Society.aspx?f=99&d=312623 "Всеки пловдивчанин би се изсмял на идеята да пътува до София със самолет. Повечето софиянци също биха се усмихнали. Разстоянието е 132 км по въздух, по магистралата малко повече и обикновено се взема за малко над час. Гориво за 30-40 лв е достатъчно за отиване и връшане. Има доста пловдивчани, които пътуват всеки ден до столицата, защото работят там. Иначе Пловдив си има летище. Отскоро - за чудо и приказ, обновено и модерно. Дори има редовна линия за Москва с доста по-евтини билети от цените на полетите в София например. Напоследък най- честият пътник на това летище се оказва премиерът Бойко Борисов. От аеропорта потвърдиха това със зле прикривана гордост. Правителственият самолет кацна там миналия четвъртък, когато той дойде за срещата на кметовете, кацна и във вторник, когато изненадващо се появи, за да разгледа АГРА 2010. И двата полета са от...София. Доста приказки се изприказваха и продължават да се приказват на тема икономии. Режат се социални надбавки, лекарства се вадят от позитивния списък, вървят съкращения. Всички ние свиваме коланите. В този момент обаче точно премиерът закопчава своя колан и машината излита. Какво струва това на данъкоплатеца всъщност и доколко е оправдано? Преди месеци правителственият Еърбъс А319 извърши полет до Бургас и обратно, за да транспортира тригодишно дете с изгаряния до столицата. После излезе информация, че министърът на здравеопазването е заплатил разходите по полета - с ДДС те възлизат на 4200 евро. Правим приблизителни изчисления на база на тази калкулация. Ако полетът до Бургас и обратно струва толкова, то двата полета на Бойко Борисов до Пловдив и обратно в последните дни само ни струват 6178 лева. Оставяме настрана спешния повод да се ползва това изключително транспортно средство, след като има магистрала. Е, не съвсем като слънце, но достатъчно прилична за бързите скъпи коли. Изложбата АГРА 2010 е отворена до края на седмицата. Премиерът можеше да я разгледа в удобно за него време. Поне открито в публичното пространство той не каза нищо извънредно. Беше го казал в Габрово преди това. На срещата с кметовете миналият четвъртък пък той директно се обърна към тях с думите : "Знам ви номерата. Няма да минат". Ставаше дума не само за присвояване, а и за лошо стопанисване... Спомняте ли си, че в първите си дни от управлението премиерът се занимаваше точно с поръчката на два нови правителствени самолета. Дори върна единия, макар и държавата да беше ощетена с това. Другият самолет обаче остана и очевидно влиза в действие, дори излишно често. Хайде пак да си говорим за икономии..." |
|
|
Andrey_Kurtenkov
Bulgaria
578 Posts |
Posted - 03/19/2010 : 22:59:57
|
Оказва се, че "МВР поддържа шест научни института с неясни задачи"! - http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=5381§ionid=16&id=0000101 "...МВР и Министерството на отбраната - двете най-тайни ведомства в държавата, оглавяват и класацията по най-странни програми. Изумително например е финансирането по скромно звучащата програма на МВР "Информационно осигуряване, научни изследвания и разработки и административно обслужване". За нея в бюджета на вътрешното министерство са заложени близо 116 млн. лв. - повече, отколкото отиват за охраната на границите (107 млн. лв.), а парите са насочени към три основни дейности - осигуряването на комуникациите на полицейските структури, МВР болница и изумяващото перо "научна дейност на МВР". Докато държавата води титанична битка с множеството институти на БАН, в МВР на завет работят цели 6 научни института - Институтът за специална техника със 149 души персонал, n-тият за държавата Институт по компютърни технологии с 60 учени, Институтът по психология, който провежда психотестовете (127 души ) и Институтът по криминология - със 119 души персонал. Не е ясно колко души работят в Научно-приложния институт по пожарна безопасност и спасяване. Издръжката на тази програма обаче може да бъде сравнена с ефекта от някои от най-драстичните и непопулярни мерки, които се обсъждат в последните дни. Ефектът от прекратяването на осигуряването на държавните служители от бюджета, довело до масов отпор, например е 150 млн. лв. Впечатление в МВР прави и поддържането на множество центрове - прехвърления от закритото министерство на бедствията Център за аерокосмическо наблюдение, Центъра за бойна подготовка, 5-те центъра за професионална подготовка към Академията на МВР. Във военното министерство пък енигматичната програма "Хората в отбраната" гълта 88 млн. лв. В този сериозен бюджет са включени разходите за повишаване качеството на живот на военните. Въпреки орязването на част от придобивките им сумата остава сериозна, а липсата на разбивка колко харчат изпълнителите на програмата прави невъзможно установяването на разходите на скандалната изпълнителна агенция "Социални дейности" и военна болница. МО също издържа научен институт - Институт за отбраната, който готви военни анализи и изследвания. В него работят 190 души, а перото за научни изследвания в отбраната е 2.3 млн. лв. В Министерския съвет вниманието привличат две програми - за разходите на правителствена болница и за поддържането на базите на властта. Болница "Лозенец" ще харчи тази година 14.475 млн. лв., като властта е предвидила ползващите я политици и нормални граждани да боледуват повече - 10 000 хоспитализации по прогноза срещу 6115 м.г. 5-те ведомствени лечебници - военна, МВР, правителствена и двете транспортни болници, въобще не се обсъждат в контекста на здравната реформа, никой не анализира и финансовите им резултати. За базите на властта пък въпреки кризата ще отидат 6.2 млн. лв. За отдиха на политиците се грижат според данните на МС 459 души. Социалното, образователното и здравното министерство са сред ведомствата с много второстепенни разпоредители, някои от тях с невъзможна за проследяване история. Така например към образователното министерство има толкова много административни структури, че то поддържа звено за оперативно управление на организационните структури. Сред неоткриваемите в официалния регистър е Центърът за отдих и обучение, в който са включени 3 ученически бази въпреки наличието на търговско дружество със същата цел, Домът на детската книга, Центърът за информационно обслужване на образованието. Социалното министерство пък е успяло през годините да осигури държавно финансиране на 5 центъра за професионално обучение въпреки изобилието от професионални училища и частни обучителни центрове. В тях работят общо 115 души, а държавната подкрепа е осигурена покрай германско участие в създаването им. В системата на здравеопазването функционират 7 национални центъра, чиято численост остава неясна от правилниците за дейността им. Потресаващи щатни разписания има в изпълнителните агенции към земеделското министерство. Под неговата шапка има 20 структури - 7 изпълнителни агенции, 4 национални служби, 3 почивни бази на морето, фонд "Тютюн" и др...Националната служба по растителна защита харчи за заплати 7 839 600 лв., или средно по 1372 лв. на служител. Рекордьор по численост в аграрното ведомство е Селскостопанската академия с 2854 души. Тя обединява цели 24 института, а също и национален земеделски музей, опитни станции, висши училища. За научни изследвания в земеделието годишно се отпускат близо 30 млн. лв..." Наистина не мога да разбера - как може да се тормозят очевидно работещи научни звена, при положение, че има толкова много, също така очевидно, жалки наукоподобни структури! Май и в това отношение ще се окаже, че Тодор Живков е бил прав - тактиката на снишаването е най-успешната в България - който се опитва да върши нещо полезно - все е в полезрението - и постоянно е под заплахата от потенциален удар - а, който си живурка тихичко и кротичко (и умее да пише отчети както трябва) - никой не го закача. Тук ще вметна, че напоследък при взаимоотношенията на фермерите с властта нещата са много по-интересни, отколкото в сектора ВОН - родните земеделски производители излезнаха по-големи мъже от родните научни работници и наскоро вбесиха не някой друг, а Богоподобния ни Премиер, на една среща в НДК, а пък днес (съвсем прясна информация - но по новините не казаха нищо - защо ли...) - представителите им в кризисния щаб за млечното животновъдство демонстративно напуснаха заседанието, като само връчиха декларация (с ултимативен характер) на ресорния ни зам.-министър ст.н.с. д-р Цветан Димитров. Биографиите на хората, които Бойко Борисов постави на възлови позиции в аграрния ни сектор, си приличат като две капки боза - Оправни, още в първите години след дипломирането си правят шеметна кариера и се оказват замесени в крупни далавери, след което се изкарват репресирани от предната тройна коалиция. Сегашният ни премиер с успех отне от Иван Костов титлата "Най-лош кадровик на републиката". Няма ли приятели да му обяснят, че неговата роля не е да решава всички проблеми с личните си усилия, а да подбира хора, които да ги решават? Всичко, което ГЕРБ прави в областта на селското стопанство, може да се резюмира като операция по ликвидиране на дребните предприемачи. Това, че преди време ДПС са изхвърлили някого от властта, по никакъв начин не означава, нито че е добър специалист, нито че е почтен човек. Но за Бойко Борисов явно е достатъчно силен аргумент. Тогава да не се чуди, когато бъде натирен след някой и друг месец. От българските фермери, разбира се - не от българските професори - те пак само ще се снишават и ще се подмазват на поредния властимеющ. |
|
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 05/14/2010 : 12:33:50
|
Млади учени изумени, че Игнатов пледира за по-малко средства за наука 14 Май 2010 http://www.mediapool.bg/show/?storyid=165203 Млади учени изразиха недоумение, че министърът на образованието и науката Сергей Игнатов пледира по време на заседание на Министерския съвет за по-малко средства за наука, докато други нересорни министри настояват, че може да се отпусне по-висок процент от БВП за наука.
С изумление научаваме, че министър Сергей Игнатов настоява българската наука да получи възможно най-ниско финансиране през 2020 г. по повод новата програма на България като част от стратегията “Европа 2020“ на Европейския съюз (ЕС)“, се казва в декларация на сдружението на младите учени “Когито“.
България е поела ангажимент през 2010 г. да отделя 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната за научни изследвания и за развойна дейност, но правителството отделя за наука 10 пъти по-малко.
На предпоследното заседание на кабинета при обсъждането на точката за стратегията “Европа 2020“ Игнатов заяви, че не вижда как до 2020 г. парите за наука могат да нараснат на повече от 0.6 на сто. “Ако достигнем, е добре, ще ни похвалят. Обаче, ако достигнем до 0,7 на сто и 0,8 на сто, а сме обещали едно и нещо или два, отново няма да сме постигнали нищо. Не виждам как ще се увеличат частните вложения за стимулиране на науката. Държавата поема определен ангажимент, но в страните, където има много пари за наука, те се дължат преди всичко на частната подкрепа. Това означава при нас да очакваме да навлезе нова култура, но не виждам как за тези десет години ще има такава драстична промяна, която ще доведе до това. Мечтая да съм министърът, който да има тези проценти за наука, но не е реалистично. Ако от нивото сега отидем към 0,6 на сто – това е двойно увеличение“, аргументира се той.
На това възразява министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. “Според Европейската комисия минималното за България би трябвало да е 1.4 на сто. Европейската цел 2020 е 3 на сто. Ние смятаме,че трябва да е между 1.4 на сто и 2 на сто. Също така смятаме, че трябва да бъде заложено като минимална цел, защото много добре знаем как винаги се намира кауза, която да мобилизира повече обществен ентусиазъм за харчене на пари, ако ние искаме да развиваме иновации, а това е целта ни, защото имаме конкурентноспособна икономика“, заявява Трайков.
В крайна сметка се приема неговото предложение.
“Ресорният министър пледира пред Министерския съвет да не се изпълняват европейските изисквания за наука дори през далечната 2020 г. С характерната си историческа проникновеност и икономическа грамотност той предрича криза до тогава и невъзможност за изпълнение на плана. Министърът, който трябва да скочи, да удари шапката си в земята, да защити науката и да поиска 3% (и даже 4%, както във Финландия), да заплаши с оставка, ако искането му не бъде прието и т.н., казва наистина "не“. Но не в посоката, която изисква ресорът му. Вместо увеличение, той пледира за намаляване на тази сума до 0.6%, цитирайки изключително икономически и културоведски доводи, с които засенчва присъстващите финансисти и дори експертите на Уол Стрийт“, коментират младите учени.
Те настояват процентът, който се отделя за наука и иновации да е 3, а Игнатов да бъде назначен на нова длъжност - министър на финансите.
|
|
|
Andrey_Kurtenkov
Bulgaria
578 Posts |
Posted - 05/14/2010 : 14:49:38
|
Всъщност, казаното от Сергей Игнатов в случая звучи много логично. След като целите (включително и прословутите проценти), заложени в хумористичния документ "Лисабонска стратегия" не бяха изпълнени от нито една страна - членка на ЕС, то на какво основание ще смятаме, че през следващото десетилетие те ще станат реалност? (Въпросното еврократско творение "Европа 2020" със сигурност представлява някакъв разширен и дообъркан вариант на Лисабонската стратегия - дори времевият период съвпада напълно; по същия начин, когато едно време се готвихме по "История на БКП", нямаше нужда да се учи за всеки конгрес поотделно - като научиш какво трябва да се говори за един - общо взето същото казваш и за другите.) Социализмът доказа своята неспособност да развива устойчиво научни изследвания на високо ниво - а Европейският съюз е една братска социалистическа общност - това си е един Съветски съюз под прикритие; същността на социализма е, първо, че държавата взима от тези, които работят, за да дава на тези, дето ги мързи да работят, и, второ, във вемогъществото на бюрокрацията - и двете неща ги имаме днес в ЕС в хипертрофирана форма - при такива уродливи обществени отношения, когато една огромна маса хора чакат на социални помощи и са превърнали размножаването в професия, а, на всичкото отгоре, освен тях, трудовият народ трябва да издържа и най-гигантската и най-алчна бюрокрация в световната история - брюкселската - само полуидиот може да повярва, че ЕС има сили да се сравнява в научно отношение със страните с много по-свободна икономика. Парадоксът е, че днес в Русия имаме много по-истински капитализъм (а значи - и по-добри перспективи), отколкото в социалистическия Европейски съюз. И, както, да речем, 100%-пазарното ориентираното руско кино прави много по-хубави филми от дотираните от държавата кинаджии в континентална Европа - по същия начин, въпрос на време е много "по-капиталистическата" икономика на Русия да създаде една наука на по-високо ниво. А през това време ЕС ще е зает да мисли как да напълни гушите на тарикатите. И - разбира се - да разработва документ за развитието на науката през периода 2021-2030 (срещу минимално възнаграждение и аз бих участвал в разработванто му - колко му е - взимам "Европа 2020", поразмествам някой и друг абзац, създавам няколко нови подточки (с готови текстове от разни европейски конференции или уъркшопове, достъпни в Интернет) - и - готово!). Страхувам се, че пак объркАхме трамвая. Да бегаме от ЕС докато е време. (И без това сме нетни донори все още - бедна България дотира богатите от Стара Европа.) С малко здрав разум можем да постигнем много повече, отколкото с разни невъзможни за четене документи. А социалистическият Европейски съюз само това може да прави - програми, директиви, регулации, договорености, кошници, процеси, екшън-планове, правни рамки, сближавания... Ето в такива случаи се казва - Ейяфятлайокутъл! |
|
|
Andrey_Kurtenkov
Bulgaria
578 Posts |
Posted - 12/10/2010 : 20:19:34
|
Д-р Бойко Борисов и проф. Божидар Димитров ни изнасят урок по това, как се харчи народна парА в условията на криза: ЗАСЕДАНИЕ на Министерския съвет на 8 декември 2010 г. Заседанието започна в 10.30 часа и беше открито и ръководено от министър-председателя Бойко Борисов. ... Точка 22 Проект на Постановление за предоставяне на допълнителни средства за спешни и неотложни ремонтни и строителни дейности на православни храмове БОЖИДАР ДИМИТРОВ: Предлага се допълнителен бюджетен кредит за десет църкви, които трябва да зазимят, за да не се повреди това, което е построено досега. Десет църкви от 300-та, които се строят сега, между тях са Храмът „Света София”, гр. София, храмът „Свети Николай” в град Бургас, кв. Меден рудник. БОЙКО БОРИСОВ: Колко пари общо са? БОЖИДАР ДИМИТРОВ: Триста и осемдесет хиляди лева са, съгласувано е с министерството. БОЙКО БОРИСОВ: Включен ли е тук този манастирът в Гигинци? БОЖИДАР ДИМИТРОВ: Там си изплатихме всичко, което искаха. БОЙКО БОРИСОВ: Там има още 70 хиляди лева. БОЖИДАР ДИМИТРОВ: Напротив, последния път той вдигна мизата на 140 хиляди. Колкото поиска, за да завърши манастира, ние му го дадохме. Няма да го издържаме до края на света този манастир! БОЙКО БОРИСОВ: Искам да се чуеш за последно с него. БОЖИДАР ДИМИТРОВ: За последно искаше 140 хиляди, имам и свидетел, министър Дянков. БОЙКО БОРИСОВ: Дадохме ги тези пари? БОЖИДАР ДИМИТРОВ: Искаше 150 хиляди, дадохме му ги. БОЙКО БОРИСОВ: Разплатили ли сме му ги? БОЖИДАР ДИМИТРОВ: Да. Открихме манастира. БОЙКО БОРИСОВ: Последното, което беше – за камбанарията и тази част за парапетите и т.н. трябвали още малко пари. БОЖИДАР ДИМИТРОВ: Трябват. Той ги увеличава непрекъснато. БОЙКО БОРИСОВ: Ходихме с Дянков. Това, което е направено, е прекрасно. Хиляди хора ходят там. БОЖИДАР ДИМИТРОВ: И то стана основно с наши пари, на държавата. Супер лукс е. БОЙКО БОРИСОВ: Винаги съм ви казвал: правите ли нещо за началника, никога няма да се свидите. Така че, днес искам да се чуеш с него и да ми кажеш, последно, за да го впишем в тази точка. БОЖИДАР ДИМИТРОВ: Министър Дянков да му мисли. БОЙКО БОРИСОВ: Ако трябва, ще отидеш на място там, да ти покажат точно какво още трябва да се направи, да го остойностим и да го приключим. Не знаете, че от парите, от държавната дотация, които се полагат на политическите партии, ние за няколко църкви вече направихме покривите с партийни пари, а не от бюджета на държавата, така че също помагаме. Приемаме точка 22. Наздраве! (Представяте ли си един ден какво ще си мислят за нас историците, когато ни изучават по тези документи...) |
|
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 01/27/2011 : 16:17:24
|
Учени от БАН на ръба на оцеляването със заплата от 350 лева 27 Януари 2011 http://www.mediapool.bg/show/?storyid=175364
Около 3000 лева годишно не достигат на един доцент в БАН, за да се издържа според минималните стандарти, сигнализираха в четвъртък от Гражданското движение за защита на науката и образованието.
В момента заплатата на доцентите в академията е 350 лв., а на професорите с дългогодишен стаж - 680 лв. От движението коментираха, че има доста българи, които са завършили обучението си в чужбина, но искат да се завърнат да работят в България, където реално трябва да получат заплата под минималната месечна издръжка на човек от домакинство, която в момента е около 500 лева.
Според разчети на движението разликата между приходите от заплата и разходите за издръжка за седем години (от 2004 г. до 2010 г.) на един доцент са 20 хиляди лева. Той е трябвало да ги намери, за да може да преживява някак, обясниха учените.
|
Edited by - moderator on 01/27/2011 16:17:55 |
|
|
kkabakciev
Bulgaria
616 Posts |
Posted - 01/27/2011 : 19:43:12
|
quote: Originally posted by moderator
Учени от БАН на ръба на оцеляването със заплата от 350 лева 27 Януари 2011 http://www.mediapool.bg/show/?storyid=175364 [...] В момента заплатата на доцентите в академията е 350 лв., а на професорите с дългогодишен стаж - 680 лв.
[...] От движението коментираха, че има доста българи, които са завършили обучението си в чужбина, но искат да се завърнат да работят в България, където реално трябва да получат заплата под минималната месечна издръжка на човек от домакинство, която в момента е около 500 лева.
По първия пункт.
Пада им се. Много голяма част от така наричащите се професори и доценти - най-вече в институтите от така наричащите се хуманитарна и обществена област, са АБСОЛЮТНО КРЪГЛИ НЕКАДЪРНИЦИ, ПРОСТАЦИ И НАГЛЕЦИ - КОИТО ПРИ ТОВА ДОРИ НЯМАТ ПРЕДСТАВА КОЛКО СА НЕКАДЪРНИ И ПРОСТИ. Казвам го в качеството си на човек, който 17 години е работил в БАН, който познава кътните зъби на тия диваци.
По втория пункт.
Това са пълни глупости. Вярно е, че има немалко млади българи, завършили в чужбина, които искат да се завърнат да работят в България.
Само че!
Само че те намират работа за две хиляди, три хиляди, четири хиляди - ЛЕВА - на месец!
Имам много такива познати - колеги на сина ми и снаха ми, които от десет години са в чужбина, и които никога - АМА НИКОГА - няма да се върнат в тая тук кочина, независимо каква заплата могат да им предложат!
Що за глуповато изказване? Ооооо, сега виждам, че то било на ония подлоги на престъпната управа на БАН ..... |
|
|
Andrey_Kurtenkov
Bulgaria
578 Posts |
Posted - 04/30/2011 : 16:03:37
|
Страшно тъпо е, когато се говори с пренебрежение за висшето образование и науката в страните от бившия СССР - всъщност, само за три от тях - Грузия, Киргизстан и Узбекистан - може да се каже, че наистина са на по-ниско ниво от нас в това отношение - следва едно материалче за Казахстан, където, сигурен съм, много скоро ще стане като в Турция - огромните грижи на държавната власт за образованието и науката ще доведат до изстрелване на сектора на челни места в света; голям праз, че нас ни управляват демократи, а в Казахстан и Турция са на власт, съответно - последният диктатор от съветско време и откровени ислямисти: http://go-kz.ru/2011/04/25/education/ "...Преди почти двадесет години Президентът учреди специална стипендия за изпращане на студенти на обучения в чужбина...Оксфорд, Харвард, Бъркли, Сорбоната...единственото условие е след дипломирането да се завърнат в родината...невъзвращенци няма...но защо да се изпращат хиляди студенти зад океана, като може да се построи свой собствен кампус, да се привлекат преподаватели и да се натрие носа на оксфордовци, плюс харвардовци в добавка...и съвсем скоро недалеч от центъра на града се появи кампус с площ 900 декара, като новият университет бе кръстен на името на президента...и потеглиха към Казахстан преподаватели от целия свят...най-добрите в своята област...чак е неудобно да изброяваме откъде...и как така им провървя на казахстанските студенти...а иамт и вечнозелена зимна градина с безплатен Wi-Fi, достъп до библиотечните архиви на университетите-партньори, сериозна по размер стипендия и четирикратно хранене..." Е, аз определено бих предпочел диктатурата на Назарбаев пред демокрацията на Бойко Борисов! Всъщност, ето го и сайта на Университета "Назарбаев": http://eng.nu.edu.kz/ |
|
|
Topic |
|
|
|