http://www.pueron.org/pueron/forum/
http://www.pueron.org/pueron/forum/
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Uceni za nov zakon za naucnite stepeni i zvania
 Forum
 За учените
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Andrey_Kurtenkov

Bulgaria
578 Posts

Posted - 05/09/2009 :  18:56:08  Show Profile  Send Andrey_Kurtenkov an ICQ Message  Reply with Quote
"Както лежах заспал, една овца заръфала бръшляновия венец на главата ми - ръфала и рекла: "Този вече не е учен".
Рекла и отминала надуто и гордо. Едно дете ми го разправи.
Обичам да лежа тук, дето децата играят, край порутената стена, между тръновици и червени макове.
Аз все още съм учен за децата и за тръновиците, и червените макове. Невинни са те, дори и в своята злоба.
Но за овцете не съм вече: такъв ми бил късметът - благословен да бъде!
Защото истина е: изселих се аз от дома на учените, и тръшнах тогаз зад себе си вратата.
Твърде дълго стоя гладна душата ми на тяхната трапеза; не съм, подобно тям, свикнал на познанието като да троша орехи.
Свобода обичам аз и въздух над прясна земя; по-добре да спя на волска кожа, отколкото върху техните достойнства и почести:
Аз съм твърде горещ и изгорен от собствени мисли7 Често се задушавам. Тогаз трябва да бягам на свободен въздух и далеч от прашни стаи.
А те седят хладни на хладна сянка: във всичко искат да бъдат само зрители и пазят се да седнат там, дето слънцето пече на стъплата.
Подобно ония, които стоят по улиците и зяпат хората, които минуват: тъй и те чакат и зяпат мислите, намислени от други.
Хванеш ли ги с ръце, те дигат прах като брашнети чували, и то неволно: но кому би дошло на ум, че прахът им е от жито и от жълтата отрада на летните ниви?
Показват ли се мъдри, хладни тръпки ме побиват от техните дребни изречения и истини: често тяхната мъдрост е миризмата на блато: и наистина аз дори жаба чух да кряка из нея!
Чевръсти са те, имат умни пръсти: що е моята простота при тяхното многообразие! Всяко вдяване и везане, и плетене разбират техните пръсти: и тъй плетат те чорапите на духа!
Добри часовници са те: само трябва човек да се грижи както трябва да ги навива! Тогава те показват часа безпогрешно и правят скромен шум при това.
Подобно мелници работят те и черясла: само житни зърна им сипи! - и те вече знаят зърното ситно да мелят и да правят от него бял прах. Те се взират един друг в пръстите и се боят от най-добрия. Изобретателни в дребните хитрости, те вардят ония, на които знанието върви на хроми нозе - подобно паяци вардят те.
Аз ги виждах винаги с предпазливост да приготвят отрова; и винаги при това туряха те стъклени ръкавици на своите пръсти.
Също и калпави зарове знаят те да хвърлят и аз ги сварих да играят със зарове тъй усърдно, че се потяха при това.
Ние сме чужди едни на други, и техните добродетели са още повече против вкуса ми, отколкото техните хитрости и калпави зарове.
И когато живях при тях, живеех над тях. Затова те ме намразиха. Те не щат да чуят, че някой върви над техните главим и тъй надлагаха дървета и пръст, и смет между мен и главите си.
Тъй заглушиха те шума от моите стъпки: и най-зле бях чут досега от най-учените.
Заблужденията и слабостта на всички хора поставиха те между себе и мен - "лъжлив под" наричат те това в своите къщи.
Но при все това аз вървя със своите мисли над техните глави; а да бих искал да вървя дори по собствените си грешки, пак щях да съм над тях и главите им:
Че хората не са еднакви: тъй говори справедливостта. И което аз искам, те не смеят да искат!"

moderator

Bulgaria
2231 Posts

Posted - 05/10/2009 :  07:53:17  Show Profile  Reply with Quote
Много красиво, Андрей!
Go to Top of Page

Andrey_Kurtenkov

Bulgaria
578 Posts

Posted - 05/10/2009 :  09:20:49  Show Profile  Send Andrey_Kurtenkov an ICQ Message  Reply with Quote
Ей, само някой да не си помисли, че е мое - де да беше! - моя е заслугата, че набрах текста - понеже на български не можах да го намеря в Интернет - без изобщо да се старая, го намерих на руски, английски, немски, и даже на украински и на есперанто - но на български го няма ("втората по интелигентност нация в света" има сигурно най-бездуховното Интернет-пространство - само собой у меня напрашивается сравнение с рускоезичното Интернет-пространство, където отдавна вече е на свободно разположение всичко по-значимо писано някога от човека и непрекъснато се вкарват все нови и нови неща) - е, вече го има! - писано е към края на ХІХ-ти век, в страна - символ на научния прогрес по това време - което иде да ни покаже за сетен път, че проблемите, от които се възмущаваме тук, нито са от вчера, нито пък са характерни само за България, нито са измислени от комунистите, нито са дело на ДПС - битката между хората на науката и тарикатите в науката е вечна и повсеместна битка. ("Хора на науката" - това не са тия с многото буквички преди и след името - "Човек на науката" - това е всеки мислещ и образован човек.)
Go to Top of Page

Andrey_Kurtenkov

Bulgaria
578 Posts

Posted - 01/13/2010 :  09:11:08  Show Profile  Send Andrey_Kurtenkov an ICQ Message  Reply with Quote
От известно време насам следя редовно сайта на проф. Лазаров и днес за пръв път написах там едно нещо; понеже, по всяка вероятност той няма да го допусне там - поствам го и тук. Става въпрос за една лъжа, пусната в това писание:
http://tech.groups.yahoo.com/group/bulgarianscienceproblems/message/4278
А ето и моят отговор:

Иван Канев: "След тях в критиките се включиха и ръководни кадри от Ветеринарния факултет към Лесотехническия университет в София, където професорът (става въпрос за Иларион Янчев - бел. АК) бил на пълен щат и пълна заплата и при тях и в БАН. След като научил този факт деканът на факултета проф. Йотко Каменов го отстранил от работа."

Здравейте, Всички,
От известно време следя редовно сайта, но се включвам за пръв път, само, за да кажа:
Г-н Канев, Вие сте лъжец!
Лицето Иларион Янчев не само не беше "на пълен щат и пълна заплата" в ЛТУ, но и няма как човек на неговата възраст да е бил "на пълен щат и пълна заплата" при нас.
Така че няма как деканът "да го е отстранил от работа".
Да не говорим, че деканът изобщо няма такива правомощия.
(Ако лицето Йотко Каменов в пристъп на характерната за него грандомания Ви е казал такова нещо - то си е Ваш проблем, че сте му повярвал и разпространявате лъжлива информация.)
Да не говорим и че сте объркал името на факултета.
Вижте, Вие сте си направил своя избор; гледайте си заморските дела и оставете българите да си решават българските работи.
А за страничния наблюдател би следвало да е ясно, че който е шарлатанин в писанията си за другите (като Вас), е малко вероятно да е бил почтен и в научната си дейност.

Тук ще добавя още няколко думи. Защо това твърдение на Иван Канев, което някому може да се стори маловажно, мен ме ядоса толкова много.
Първо, писна ми от мъдреци, които си клатят мъдурите зад океана и си позволяват да се отнасят към мен като към някакво нисшо съшество. Като са толкова ербап - да заповядат тук - и да се борят. Както съм му написал и по-горе - той си е направил своя избор - ради Бога - никой няма право да го осъжда за това. НО - след като веднъж вече той е направил този избор - да си гледа новата си родина и да не ми се меси в моите си неща. Към мен имат право на претенции само тези хора, които плащат данъците си в България - защото мен те ме хранят - и аз съм техен слуга.
Второ, писанието Канево представя нашия декан като някакъв положителен персонаж - при положение, че той е олицетворение точно на тази неадекватност, която е натикала родния сектор ВОН в кучешки гъз.
Трето, аз винаги съм бил категоричен, че моят университет (ЛТУ) е от най-свестните в България - а това писание го представя в недобра светлина.
И - четвърто - ние, като общество, все така ще продължаваме да тъпчем на едно място, ако все така, в името на достигането на някаква цел (в примера с Канев - да си отмъсти на БАН) допускаме да се разпространяват лъжи и дезинформации.
Това, че НДСВ осра лозунга "Почтеност във всичко", не означава , че този лозунг е лош.
Go to Top of Page

kkabakciev

Bulgaria
616 Posts

Posted - 01/13/2010 :  09:41:03  Show Profile  Visit kkabakciev's Homepage  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Andrey_Kurtenkov

От известно време насам следя редовно сайта на проф. Лазаров и днес за пръв път написах там едно нещо; понеже, по всяка вероятност той няма да го допусне там - поствам го и тук. Става въпрос за една лъжа, пусната в това писание:
http://tech.groups.yahoo.com/group/bulgarianscienceproblems/message/4278
А ето и моят отговор:
Иван Канев: "След тях в критиките се включиха и ръководни кадри от Ветеринарния факултет към Лесотехническия университет в София, където професорът (става въпрос за Иларион Янчев - бел. АК) бил на пълен щат и пълна заплата и при тях и в БАН. След като научил този факт деканът на факултета проф. Йотко Каменов го отстранил от работа."
Здравейте, Всички,
От известно време следя редовно сайта, но се включвам за пръв път, само, за да кажа:
Г-н Канев, Вие сте лъжец!
Лицето Иларион Янчев не само не беше "на пълен щат и пълна заплата" в ЛТУ, но и няма как човек на неговата възраст да е бил "на пълен щат и пълна заплата" при нас.
Така че няма как деканът "да го е отстранил от работа".
Да не говорим, че деканът изобщо няма такива правомощия.
(Ако лицето Йотко Каменов в пристъп на характерната за него грандомания Ви е казал такова нещо - то си е Ваш проблем, че сте му повярвал и разпространявате лъжлива информация.)
Да не говорим и че сте объркал името на факултета.
Вижте, Вие сте си направил своя избор; гледайте си заморските дела и оставете българите да си решават българските работи.
А за страничния наблюдател би следвало да е ясно, че който е шарлатанин в писанията си за другите (като Вас), е малко вероятно да е бил почтен и в научната си дейност.
Тук ще добавя още няколко думи. Защо това твърдение на Иван Канев, което някому може да се стори маловажно, мен ме ядоса толкова много.
Първо, писна ми от мъдреци, които си клатят мъдурите зад океана и си позволяват да се отнасят към мен като към някакво нисшо съшество. Като са толкова ербап - да заповядат тук - и да се борят. Както съм му написал и по-горе - той си е направил своя избор - ради Бога - никой няма право да го осъжда за това. НО - след като веднъж вече той е направил този избор - да си гледа новата си родина и да не ми се меси в моите си неща. Към мен имат право на претенции само тези хора, които плащат данъците си в България - защото мен те ме хранят - и аз съм техен слуга.
Второ, писанието Канево представя нашия декан като някакъв положителен персонаж - при положение, че той е олицетворение точно на тази неадекватност, която е натикала родния сектор ВОН в кучешки гъз.
Трето, аз винаги съм бил категоричен, че моят университет (ЛТУ) е от най-свестните в България - а това писание го представя в недобра светлина.
И - четвърто - ние, като общество, все така ще продължаваме да тъпчем на едно място, ако все така, в името на достигането на някаква цел (в примера с Канев - да си отмъсти на БАН) допускаме да се разпространяват лъжи и дезинформации.
Това, че НДСВ осра лозунга "Почтеност във всичко", не означава , че този лозунг е лош.




Господин Куртенков,

Първо, вулгаризмите, които употребявате, показват, че нямате никаква сериозна теза по иначе изключително сериозния въпрос, обсъждан в съобщението на прф. Канев. По принцип употребата на вулгаризми е вътрешна реакция на изказващия ги против собствения дефицит на аргументи.
Второ, проблемът за това, дали някой е бил изгонен от някой си декан на Лесотехническия университет е маловажен. Да, проф. Канев може да е допуснал грешка. Но в светлината на всичко останало, което пише, тази грешка е без значение. Ако културно и внимателно бяхте посочили тази грешка, проф. Лазаров щеше да допусне съобщението Ви в блога си. Лазаров и на мен понякога отказва съобщения, но откакто блогът е лично негов, това е безусловно негово право.
Второ, г-н Куртенков, Вие не обелвате и дума за това, дали е вярно основното в съобщението на проф. Канев! А в него се обсъждат изключително важни въпроси.
Трето, г-н Куртенков, Вие можете да си имате всякакво мнение по всяакви въпроси, свързани с това, какво е родина и пр., но употребата на недопустими от морална гледна точка изрази по отношение на човек, който е в Америка, а се мъчи от там да приведе българската академична общност в рамките на нормалността, е нещо, което издава Вашия собствен морален и интелектуален облик.
Четвърто, професор Канев се е борил за законност, и то изключително много, тук, в България, и е бил изгонен заради тази борба. Вие очевидно не можете да се похвалите дори с една нищожна част от неговите постижения. Ако не съм прав - докажете обратното.
Пето, пишете, че Канев се бил отнасял към Вас "като към някакво нисшо съшество". Странно! Безспорен факт е, че Канев по никакъв начин не Ви засяга лично. Нито Ви споменава името, нито Ви има предвид.

А дали не следва заради това Вие самият да бъдете наречен лъжец?
Go to Top of Page

atakurt

Bulgaria
43 Posts

Posted - 01/13/2010 :  09:44:42  Show Profile  Reply with Quote
Във връзка с фразата "втората по интелигентност нация в света" само ще вметна един факт, който умишлено не се пропагандира в България, а именно:
Средното IQ на българската нация е 94, което при средна норма 100 ни поставя на ... място по интелект (само си преценете кое е това място).
Който не вЕрва - да чете в Гугъла подробности!
Така че българите съвсем не сме толкова умни, колкото сами се изкарваме. Допълнително доказателство - вчерашното интервю с г-жа Желева.
Go to Top of Page

kkabakciev

Bulgaria
616 Posts

Posted - 01/14/2010 :  09:23:21  Show Profile  Visit kkabakciev's Homepage  Reply with Quote
Господин Куртенков,

Вие вчера излъгахте, че проф. Лазаров е спрял съобщението Ви. Оказа се, че не го е спрял:
http://tech.groups.yahoo.com/group/bulgarianscienceproblems/message/4280
Само е цензурирал нецензурните Ви и, направо казано, крайно недостойни и срамни изрази, фигуриращи тук, в съобщението Ви от 01/13/2010 : 09:11:08! За това, че Лазаров едновременно е пуснал съобщението Ви и е премахнал вулгарните му части, следва да бъде поздравен!

Но проблемите Ви, г-н Куртенков, съвсем не свършват тук.

Днес професор Канев, г-н Куртенков, Ви изобличава в лъжа!!!!! Нещо повече, според него "наглият лъжец не се цели в мен, а в дейността на този форум"!:
http://tech.groups.yahoo.com/group/bulgarianscienceproblems/message/4287
И най-важното, и съвсем конкретно, според професор Канев
"лицето Иларион Янчев бе на щат и заплата на две места-в БАН и във Ветеринарния факултет на Лесотехническия университет."

Господин Куртенков, предполагам че целият форум - и далеч не само аз - очакваме сега Вашия отговор!
Go to Top of Page

Andrey_Kurtenkov

Bulgaria
578 Posts

Posted - 01/14/2010 :  10:31:07  Show Profile  Send Andrey_Kurtenkov an ICQ Message  Reply with Quote
Моля по-долното съобщение да не се смята за отговор на г-н Кабакчиев!

И така, пускам отговор на г-н Канев тук, понеже вчерашното ми писание в сайта на проф. Лазаров е редактирано от него по начин, изцяло променящ смисъла му, да не говрим и че е изрязано името ми.
Ще пусна в неговия сайт линк към тази тема - ако иска да го пуска, ако иска - не.
Аз работя във ФВМ в ЛТУ почти от самото му създаване и от 39-членния ни академичен състав на основен трудов договор има само двама преподаватели, които бяха тук "на пълен щат и пълна заплата", по израза на Иван Канев, по времето, когато спечелих конкурс за асистент.
Ето още веднъж двете вчерашни лъжи Каневи, на които той упорства и днес:
1. Според него Иларион Янчев е бил "на пълен щат и пълна заплата" при нас;
Опровержение: Никога Иларион Янчев не е бил "на пълен щат и пълна заплата" в ЛТУ - беше на половин щат, като веднага след навършване на 65-годишна възраст, мина на хонорар. Защо съм болднал 65-те години - защото в цялата история на нашия факултет има само двама хабилитирани, на които не им е удължаван договора и след тази възраст - и единият от тях е точно Иларион Янчев.
2. Според него, "деканът на факултета проф. Йотко Каменов го отстранил от работа".
Опровержение: Не ме учудва фрапиращото невежество, на този човек, който не знае, че деканите нямат такива правомощия, колкото незнанието, че Йотко Каменов стана декан мандат и половина, след като Иларион Янчев мина на хонорар! - т.е., няма как той да е изиграл каквато и да е роля в това решение на ректора (по стечение на обстоятелствата ми е известно, че и в двата случая, на които на наши хабилитирани не им беше удължаван договора след 65-та годишна възраст, това беше персонално решение на нашия ректор - става въпрос за бившия ни ректор (беше такъв до 10.10.2003) проф. Димитър Коларов - като и в двата случая той постъпи правилно, според мен).
Това е - виждаме, че лъжецът продължава да упорства - да е жив и здрав!
Сега нямам време да пиша по-подробно, но ще си струва и друг път да се връщаме към този факт, понеже той е много показателен, защо сектора ВОН у нас така и си остава нереформиран - а именно - защото символ на реформата в него станаха хора, за които лъжата е начин на живот.
(Да не говорим и че всеки, който е бил близък до бившата власт - в дадения случай - Иван Канев нека да каже кой е тъст му - днес е по-добре да си мълчи засрамен; защото по живково време благодарение на тези свои връзки е имал възможността да обикаля света - каквато възможност ние - редовите труженици, както си казваше тогава, нямахме.)
Явно се налага и специално да обърна внимание на нещо, което, предвид високото качество на аудиторията тук, ми се струваше излишно да споменавам - че аз не защитавам Иларион Янчев, а само обръщам внимание на две лъжи, злепоставящи моя университет и представящи като борец за правдата един декан, който е фен на феодалните практики.
Go to Top of Page

kkabakciev

Bulgaria
616 Posts

Posted - 01/14/2010 :  10:46:57  Show Profile  Visit kkabakciev's Homepage  Reply with Quote
Нямам време в момента, допълнително ще се изкажа, но
"бе на щат и заплата на две места-в БАН и във Ветеринарния факултет на Лесотехническия университет"
означава, че е бил на редовен трудов договор. Дали е на пълен щат или на половин щат, няма никакво значение.
А от първото писание на г-н Куртенков излизаше, че въпросното лице изобщо не е помирисвало ЛТУ.

*********

Добавка към горното ми съобщение - то е от сутринта.
Току-що видях, че в първоначалното си съобщение проф. Канев пише:
"професорът бил на пълен щат и пълна заплата и при тях и в БАН."
Това означава, че съобщението на Канев НЕ Е ТОЧНО. Но ако професорът е бил на половин щат, то НЕ Е НЕВЯРНО! Половин щат - това е редовен трудов договор, само че с намалено (наполовина) работно време.
А най-важното е, че смисълът на съобщението на Канев е, че - според него, разбира се - въпросният професор е шарлатанин. Така е определен от самия Канев. И вместо г-н Куртенков да обори истинността на твърдението или да я признае, се захваща с периферния въпрос за типа на щата на обсъжданото лице.
ГОСПОДИН КУРТЕНКОВ, ШАРЛАТАНИН ЛИ Е ВЪПРОСНИЯТ ПРОФЕСОР ИЛИ НЕ?
Това е същественото!

Edited by - kkabakciev on 01/14/2010 14:11:25
Go to Top of Page

kkabakciev

Bulgaria
616 Posts

Posted - 01/15/2010 :  07:30:24  Show Profile  Visit kkabakciev's Homepage  Reply with Quote
Алоооу, господин Куртенков?
Какво става?
Първо, шарлатинин ли е обсъжданият от Канев професор или не е шарлатанин?
Второ, работил ли е и на какъв точно договор в Лесотехническия университет?
Отговор на тези въпроси отдавна чакам аз, но вече чака и професор Канев, който вече лично Ви визира в последното си съобщение:
http://tech.groups.yahoo.com/group/bulgarianscienceproblems/message/4293


Edited by - kkabakciev on 01/15/2010 19:04:52
Go to Top of Page

Andrey_Kurtenkov

Bulgaria
578 Posts

Posted - 01/30/2010 :  10:52:38  Show Profile  Send Andrey_Kurtenkov an ICQ Message  Reply with Quote
Много добра находка от днешното интервю на Сергей Игнатов в "Труд":
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=361494
"- Ще има ли девалвация на титлите?
- Девалвация има от края на Втората световна война. Първо се срина статутът и авторитетът на учителя, и у нас, и по света. Същото става и с академичните звания. Динамиката на живота така преобърна нещата, че хората с докторска степен по света вече не са в университета, а във висшия мениджмънт на фирмите. Академичните среди са отвъд оградата на университета, защото светът вече не се състои от малка група знаещи и голяма група незнаещи. Отминало е и времето, в което докторската титла е замествала аристократичната в бедните държави като нашата (между впрочем и във Франция е било така). За съжаление в България през последните години не наблюдаваме голям интерес към докторските дисертации - те са около 250 на година. Това е сигнал за голяма криза в системата. Така че в този смисъл не се очаква девалвация."
Значи, този абзац съдържа и една голяма, важна и принципна истина, като в същото време показва и колко е объркан нашият министър (впрочем това последното и цялото интервю го показва). Тук той на практика поддържа моята стара теза за "паралелните науки" - в съвременния свят има две паралелни науки - едната - науката, която служи на човечеството и другата - номенклатурната наука. Това противопоставяне, по понятни причини, е много ярко в България. Отсам университетската ограда (ако перефразирам Игнатов) ни е добре позната картинката, при която, по сполучливия израз на Дянков “феодални старци, които си стоят там и събират заплати”, с твърде спорен (меко казано) от гледна точка на обществения интерес продукт; а от друга страна - в реалния сектор през последните две десетилетия у нас се оформи една цяла прослойка истински учени (макар и да нямат формално статут на такива). Сергей Игнатов, в цитирания абзац, на практика признава това разделение. И в същото време - чрез своята дейност съвсем целенасочено предава цялата власт в ръцете на тези със "сринатия статут" (по неговия собствен израз).
Go to Top of Page

Andrey_Kurtenkov

Bulgaria
578 Posts

Posted - 03/08/2010 :  20:40:42  Show Profile  Send Andrey_Kurtenkov an ICQ Message  Reply with Quote
Ще последува тук леко орезано произведенийце Ботйово, публикувано у броя први на вестничето "Будилник" (няма го в Web of Science) от 1-ого мая, лето 1873-о, анализирующе нашего брата зоолога и прочая науковедческая проблематика:

"O, tempora, o, mores! Седя и се чудя, защо човек се сърди, кога му речеш: магаре,свиня или вол; и не се сърди - дору още се радва, - кога му речеш: пиленце, гълъбче, славейче, дори още котенце и теленце? Дали славеят принася повече полза в обществото на човеците, отколкото благородната свиня, тази производителна сила в природата на животните, на която само като погледне човек, наумява му нещо аристократическо, нещо възпитано и на дължина, и на широчина? Дали пилето има повече мозък, повече ум, отколкото почтеното магаре, този философ не само между животните, но и между човеците? Или пък гълъбът е по-непорочен и по-достоен в нещо от скопения вол, туй подобие на нашия търпелив народ? Но иди и речи такава дума на нашите, например (ний се с примери ще говорим) литератори, поети, вестникари, чорбаджии, учители и прочии раби божии, та виж какво ще ти се струпа на главата от сичките тези труженици в полето на глупостта... - сичките ще те потеглят, щеш не щеш, на съд пред парнаските богове, дето, разбира се, председателствува философът с дългите уши; а други, за кои истината не е тъй тежка и горчива, сир. онез табан суратларъ, на които и в очите да плюеш, те ще казват, че е божа росица - каквито са благородните ... и все и вся дебелокожа породица и чорбаджийска - всички ще кажат: "Оставете тоз чапкънин; човек без работа, заловил се да ни гложде цървулите и да маскари пречистите ни лица, създадени по образу и подобию божию." А! Незлобливи пиленца, гълъбчета, славейчета и теленца!..."Тъпанът" беше омаскарил веднъж една магарица, като казваше, че тази почтена майка родила букурещките български нотабили; но затуй и господ го наказа, та нема рахат и на оня свят. "Будилникът", който знае, че страхът от бога е начало на премъдростта, а почетта към старите начало на добродетелта, ще се пази като от огън от такива неща - да унижава животните. Неговата програма ще бъде: да гуди сяко нещо на мястото му и сичко да краси с боите му. А ако има нещо общо между споменатите в тая молитва раби божии и животни, то българският зоолог и доктор (ъ-хъ! доктор ами?) Начо Планински, който беше написал едно време "Зоология за българите", нека се потруди да реши тази велика задача, този всемирен вопрос, та на Куковден, когато се напечати тази книга, да види ученият свят какво ще рече: "Зоология за българите". Дотогава ний ще се препираме, че нито Генович, нито Найденов имат нещо общо с животните и с човека. И наистина какво общо напр. между занятията на магарето и работата на ефендето и черибашият? Философът с дългите уши носи на гърба си: дърва, вода, брашно, хора, и с това принася голяма полза, а ефендето издава органа на шпионите "Турция", а черибашият - органа на идиотите "Правото" и с това приносят вреда; философът върши само онова, що може, а черибашият сичко, що не може; магарето никога не лъже, а ефендето го е срам да каже някога право; магарето пости и затова ще отиде в християнския рай, Генович яде пилаф и ще отиде в кочината на Мохамеда - а черибашият, който в турско село държи рамазан, а в българско яде сланина, той на оня свят ще яде от коритото на Гилдебранда. А-ха, има едно нещо, за кое, ако се улови българският зоолог, ще може да обори мнението ни. То не е тъй важно, та можехме да го премълчим, но "понеже обаче сърцето ми плаче за моя народ", както казва г-н Великсин в едно стихотворение, ще го кажем: юларят! Юларят и самарят! "Звънчатий Глумчо", вместо да говори глупости, добре би сторил да прикачи юларя на ефендето, а самаря на черибашият, па хайде като сюрюджия на изложбата във Виена, та да видят и европейците какви стоки има българският народ, когото едни наричат "немци на юг", други - "английци на восток", а той не е друго освен вол в хомот, роб на бръснатата глава и на калимавката, роб и сам на себе си."

Апропо, ето и за образованието средно едно кратичко нещиценче ("Будилник" от 10.05.1973), че у туй предното за нашите академични нотабили словоред беше:

"Чухте ли? Епархиалното събрание в Шумен размислило и решило да отвори фабрика за попове (тъй и казва дописникът на "Право" — фабрика); а някой си г. П. Иванов (той е дописникът) иде и доказва — и много умно доказва! — че в тая фабрика трябва — и непременно трябва! — да се фабрикосват и учителите за основните ни училища; защото — слушайте с внимание! — ако учителите не бъдат като поповете и поповете като учителите, сир., ако се не леят и едните, и другите в една и същата фабрика, та да могат, разбира се, да се слеят развратните учителски истини със светите попски лъжи, то бир тюрлю народът ще може да се просвети и да разбере, че за спасението на душата си трябва да яде праз, ряпа и камъни, а поповете, и учителите — печени патки и... (в скобки да кажа, да ходят с посинели носове). Добро, много добро, че има такива хора, които искат да вкарат цял народ в царство небесно. Само — я слушайте, господа, да си даде и "Будилникът" мнението: не ще ли бъде добре, доде да начне да работи тая фабрика, да се курдисат нейде още отсега някой и други кюпове, та да се попривапцоват ако не вехтите попове, то барим тия, които попят сега т. т. преосвещенство; защото т. т. преосвещенство попят уж добри попове, а народът — прост народ! — вместо благодарност повтаря старата си поговорка: "Вържи за опашката на магарето 1000 гроша (О! Много са при сегашните оскъдни години, р.) и проводи го при владиката, то той и него ще опопи." Както щете, ала като се цопат поповете барим в кюп, то народът и да им познае кожата, и ще рече: "Добри са, че са минали през огън."...Чули сте за фабриката, ала не сте чели в "Училището" на буля Блъсковица, да видите какъв пък калъп за учители е приготвил синът на дяда Блъскова. Слушайте да ви го опише "Будилникът". Първо и първо — учителят трябва да знае нещо повече от децата, които ще учи. Второ и второ — когато ги той учи, или не учи, то трябва с очи да гледа долу на земята, а духът му да е издигнат горе на таванът, а сам той да не е в кожата си. Третйо и третйо, понеже децата ги предава на учителят сам Христос, а не родителите им, то най-тежка служба на учителят е: да запази тяхната драгоценна и сладка невинност, дорде остареят, — което е най-главната цел на възпитанието, а сичко друго наоколо (пръчка, книги и др.) са колайлъци, сир. — шарлатанлъци. Четвърто и четвърто най-после — учителят трябва да бъде: търпелив като вол, добър като ягне и телесно здрав като битолски просяк. Мъчно се усвояват такива свойства от един учител, но с божа воля, като се поотворят тук-таме фабрики за попове-учители или учители-попове, то — "дето махнеш със сопа — таквоз добиче ще удариш"."

А вър'и разправяй, че нещо се е променило в тази страна за век и половина почти оттогазе...
И днес едни носят на гърба си дърва, брашно, вода, хора, вършат туй що могат и никога не лъжат - и с това принасят полза, а други издават "органа на шпионите" и "органа на идиотите", вършат сичко туй що не могат и ги е срам да кажат някога истината - и с това приносят вреда. А учителите требе да са търпеливи като вол, добри като ягне и телесно здрави като битолски просяк!
Go to Top of Page

moderator

Bulgaria
2231 Posts

Posted - 04/12/2010 :  14:54:06  Show Profile  Reply with Quote
Казал ли го е това гръцкият премиер? "Si non vero, ben trovato" ("Ако не е вярно, добре измислено", от "Конникът без глава")

от Форум на dir.bg
Автор: преписал
Получено на: 12 Април 2010 15:00
от Гърция ( нерегистриран )
12.04.2010 14:31
Гръцкият премиер предупреди своите сънародници, че ако не са съгласни с антикризисните мерки на правителството ги чака съдбата на България: Нима каза той вие искате да получавате български заплати, където въобще не са чували за великденски и коледни премии, а какво остава за 14-та заплата? Нима- обърна се той към пенсионерите вие искате да получавате пенсии от по 50 100 евро вместо сегашните 6-700 ? Нима искате да си плащате изцяло цената на лекарствата, а не както досега само 25%? Нима искате да живеете като в лунно бунище защото точно на това прилича България с нейните дупки и боклуци, разхвърляни навсякъде от претендиращите за по-висока интелигентност българи? Нима искате децата ви да пушат, пият и вземат наркотици под зоркия поглед на полицията? Това ли искате? Аз знам, че ние винаги сме били по-цивилизована нация от нашите северни съседи и винаги сме успявали да се обединим в трудни моменти. Затова и сега съм убеден, че в този труден момент ще застанем един до друг, ще прежалим трийсетте процента от допълнителните възнаграждения, които получаваме и след няколко години, ще можем отново да се наредим сред страните с най-добър жизнен стандарт, докато българите ще си останат на положението в което са и сега. Защото нашата нация е изградена на основите на православната вяра и християнските добродетели, а българите са учени атеисти, сменящи на всеки четири години политическото си верую. Но намират ли там там спасение? Нека да се стегнем и да не позволим нашата младеж да напусне страната, така както българите напускат своята? И ще видите, че след 50 години, ние все още ще сме тука, а за българите ще се носят само легенди. Аз много се смях, когато разбрах, че управляващите в България плашат народа си, че щели да стигнат до нашето положение ако не вземат мерки! Та те нашето ниво могат само да го сънуват! Жалко за българите, че се оставят така лесно да ги манипулират, за да могат да ги грабят безпрепятствено! Но това си е техен проблем. Нека ние да решим нашите, пък те да се утешават, че не са ни стигнали. Кое е по-страшно Гръцката криза или Българската стабилност?

Edited by - moderator on 04/13/2010 23:23:45
Go to Top of Page

Andrey_Kurtenkov

Bulgaria
578 Posts

Posted - 04/18/2010 :  10:52:41  Show Profile  Send Andrey_Kurtenkov an ICQ Message  Reply with Quote
След като "най-елитното българско висше училище" вече официално обучава студенти по астрология (преди време това беше станало въз основа на печатна грешка), ми се струва необходимо сериозно да преразгледаме досегашните ни научни вазгледи - като начало - необходимо е непрекъснато българските учени да указват на това, че такива човешщи измишльотини като еволюционната теория и теорията за гравитацията - това са ВСИЧКО НА ВСИЧКО САМО ТЕОРИИ - едни от многото - и в тон с изключително благочестивите ни първи партийни, държавни и правителствени ръководители да насочваме студентите към:
- Теорията за Интелигентния дизайн;
- Теорията за Плоската Земя;
- Теорията за Интелигентното падане;
- и др. - споменавам само тези двете, заради нарастващата им популярност у фацебуцето - желаещите да се присъединят са илшод ербод!:
http://www.facebook.com/group.php?gid=264616382622&ref=share
"The “theory” of gravitation is just that, a theory and not fact. I do not understand why Newtonists still *believe* in gravity and Newtons “laws” since Einstein proved them fundamentally wrong about a century ago; along with many of the observable facts that prove the theory of gravity wrong. Nothing in our world exists without a cause. Why then does all matter experience an attraction to itself? Only an Intelligent Faller can explain why this happens.
Most gravationists do not believe in an Intelligent Faller, and so have to dream up ways for how the universe came to be, and why things fall. For example, most gravationists believe in the big bang “theory”; where apparently all matter and energy was condensed into a singularity and then exploded, forming all the galaxies, stars planets and moons we see today. What gravationists fail to admit though, is that this theory violates the 2nd law of thermodynamics, which states that entropy, or disorder is always increasing in a closed system (the universe). How could order come from non order without the power of the Intelligent Faller? The big bang theory itself contradicts the theory of gravitation; for if gravity were to pull everything together, how could the big bang occur?! It just doesn’t make sense!
If gravity were truly a random and unguided force as gravationists suggest, then gravity would act on each object separately and pull them each in a different direction. But gravity pulls everything *down*. What are the odds of a random force pulling us all in the same direction? An IF is the only intelligent answer. As a matter of fact, not only does gravity pull everything in the down; it acts on objects of different masses with the same acceleration: 9.8m/s^2. It has been shown that an acceleration of 9.8m/s^2 towards the centre of the earth is perfect for all life. How could a blind force such as gravity account for this? Why, if this force were of the order 10^-10 stronger or weaker we would not exist! Such is the power of the Intelligent Faller.
But don’t get me wrong, we can observe micro-gravitation; for when I drop my pen, it falls to the ground at 9.8m/s^2. But how do Newtonists prove macro-gravitation? That is; the orbits of planets and such? When I throw my pen into the sky, it does not orbit the earth; as this is against what the IF wills, and it merely falls back down to the ground, proving macro-gravitation wrong.
The truth is that Newtonists and their theory of gravitation have to take a bigger leap of faith than the IF-ers have to. We have a reason why things fall, all they have is the “graviton” an unobserved particle which has no proof of existence! Newton even recanted on his death-bed, realising that his theory was completely absurd, and promptly flew into the ceiling."

http://www.facebook.com/group.php?gid=2205176794&ref=mf#!/group.php?gid=2205176794&v=info&ref=mf
"Conclusive proof that the Earth on which we live is flat. Ours is the truth, the truth of the world's flatness, and ours is also the burden of proof."

http://www.facebook.com/group.php?gid=2204717621
"The more you read about us, the more you're going to be persuaded that the Flying Spaghetti Monster is the true creator and that FSMism is the Best...We have evidence that a Flying Spaghetti Monster created the universe. None of us, of course, were around to see it, but we have written accounts of it...I’m sure you now realize how important it is that your students are taught this alternate theory. It is absolutely imperative that they realize that observable evidence is at the discretion of a Flying Spaghetti Monster."

http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=295520142825
"...Летящото Спагетено Чудовище (ЛСЧ) - създаде всичко (започвайки от планините, горите и джуджетата). Преминава през ролята на пиратите за опазването на околната среда и подвеждането на феновете на еволюцията по преднамерено създаденитео от Него "доказателства"..."

Ето и една феноменална научна статия (на руски език), призоваваща най-сетне да революционизираме закостенялите си научни възгледи:
http://rogov.zwz.ru/Macroevolution/pastafarian.pdf
(Марков, А.В., 2009, Новая мегапарадигма научного познания, Экология и жизнь, 13 (4(89): 94-96;
Markov, A.V., 2009, A new megaparadigm of scientific knowledge, Ecology and life, 13 (4(89): 94-96.)

А ето и едни съвсем актуални кадри, представящи ни един истински български учен (е, ученка, де) в характерна светлина - обърнете внимание още в самото начало на репортажа - "Изгонете ги, извикайте охраната, тези нямат баджове" (за журналистите):
http://www.dnes.bg/slideshow.php?id=1697
- и на олигофренско-лицемерното й оригиналничене след това (поредното доказателство, че днешният ни ужасно страшно много првославен премиер е най-лошият кадровик в българската най-нова история).
Впрочем - миналата неделя същият този премиер обяви, че вярва и в кармата:
http://www.novatv.bg/bg/shows/videos/8?video=2
- което определено нещо не е съвсем православно - явно и той като мен ще пррекара вечността в Огненото езеро - не го ща! - там ще сме все грамотни хора - а, обърнете внимание и че този човек продължава непрекъснато да "мека" -
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B5
- и продължава, и продължава - и няма сред неговите близки някой, който да събере смелост и да му обясни, че така говорят само примитивни екземпляри (или може би, това се приема като нещо естествено за такъв тип?).
Кога ще се събират тия в "Св.Неделя", та да ги взривим?! (Или - "взривиме", както би казал неграмотният ни премиер.) Аз с удоволствие бих съдействал за унищожаването на днешния "български политически и военен елит" - не виждам защо през 1925-та бих разсъждавал по друг начин. Професорката заряза държавата и хукна да си изпълнява задълженията си към транснационалните фармацевтични корпорации:
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=5652§ionid=5&id=0000801
- ето това е образът на истинския български учен - безпардонен, лицемерен, нагъл, смята че всичко му е позволено и всички му са длъжни, един Бог има за него - парите.
Наука ли?
Образование ли?
"А вие къде бяхте, когато крадяха от Цанков камък?"
Малоумник... (казано на езика на ресорния ни вицепремиер).
Go to Top of Page

Andrey_Kurtenkov

Bulgaria
578 Posts

Posted - 08/18/2010 :  18:46:55  Show Profile  Send Andrey_Kurtenkov an ICQ Message  Reply with Quote
Изключително любопитно интервю на Иван Петрински - в никакъв случаи не споделям всичко, което той казва в него (а и е ясно, че не съм компетентен по чисто археологическата страна на обсъжданите проблеми), но се радвам, че име като него се противопоставя на пълзящата простакоправославизация и поставя на масата тези въпроси за дебат и ще ми са интересни и други мнения - напр. - за това, че редовият учен сам би трябвало да обикаля да търси пари за изследванията си - теза, която днес се приема едва ли не за нещо очевидно, а пък на мен ми е малко непонятна:
http://www.blitz.bg/news/article/85670
"АРХЕОЛОГЪТ ИВАН ПЕТРИНСКИ: ЛЪЖА Е, ЧЕ СА ОТКРИТИ МОЩИ НА СВЕТИ ЙОАН ПРЕДТЕЧА!
Там са ровили като пилци по метода "дупки и окопи".
Репортер на в. "Шоу" се срещна с Иван Петрински - един от най-големите наши специалисти по средновековна история, по повод на разгорещения спор около откритите наскоро мощи на созополския остров Свети Иван. Петрински работи като главен уредник в Националния исторически музей /НИМ/. Правил е археологически разкопки и обходи в село Крамолин, Габровско, във Велико Търново, на остров Свети Иван, остров Свети Кирил и остров Свети Петър край Созопол, в Битоля, Якоруда, село Илинденци, Благоевградско, по поречията на реките Струма и Места чак до техните устия. Открил е стотици археологически паметници. В продължение на няколко години е бил основен оценител на иманярските находки /без монетите/ в НИМ. Контактувал е с почти всички родни представители на този «параархеологически» бранш. Признава, че понякога дори е завишавал цените на трофеите, само и само да ги опази от пласиране зад граница. Автор е на много статии и студии, отразяващи резултатите от теренните проучвания, както и на няколко книги, като с особена популярност сред читателите се ползва «Истинската история на България» /в две части/. Сценарист е на документални телевизионни филми. От 2007 г. списва поредицата «Истинската история» във в.»Сега». В края на миналата година бе наказан дисциплинарно заради изказване на мнение за иманярството, различно от това на НИМ, в предаването «Референдум» по БНТ. През март пък т.г. ръководството на НИМ свика пресконференция по повод «недопустимото поведение на своя служител Иван Петрински», който в предаването на Лили Маринкова «Вън от рая» по Канал 3 си позволил да се усъмни в законността на сбирката на «уважавания колекционер» Боян Радев.
- Не мога да скрия изненадата си, че тези дни по медиите се чуха гласовете на десетки археолози във връзка със скорошната находка на созополския остров Свети Иван – предполагаемите мощи на свети Йоан Предтеча и Кръстител, но не и твоето мнение. Защото е известно, че именно ти си специалистът, който близо 20 години прави разкопки на острова и го е „разкопал сантиметър по сантиметър”. На мен лично това, че са те пропуснали, ми изглежда непрофесионално, да не използвам по-тежка дума. Какво мислиш по въпроса?
- Не се чувствам обиден, но хората са си прави. Не бих казал нищо в тяхна защита, нито пък бих одобрил това, което се прави сега. Включително като работа на самия остров, където ние копаехме планомерно, обект по обект, както се работи в класическата археология. Винаги съм искал да се разкопава на пластове по т.нар. стратиграфски метод, който археологията заимства още през XIX век от геологията и започва да го използва интензивно в развитието на модерната археология в средата на ХХ век. Този метод има много важно място, защото според резултатите, получени по този начин, ще се правят съответните изводи. По-скоро сега се копае на дупки, на окопи, ровят като пилци из обекта с надеждата да открият колкото се може повече и по-ефектни неща, без никаква мисъл за науката. И даже тази мощехранителница, този реликварий, който беше намерен сега, беше добит чрез разбиване основата на олтарната маса, която ние пазехме 20 години след откриването на старата обителска църква „Света Богородица”.
- Искам да припомня, че ти и твоите колеги сте истинските откриватели на храма. И вероятно тази „олтарна маса” е била консервирана?
- Да, беше съвсем примитивно консервирана, в полеви условия, облепена с марли и полароид. Такава технология на изграждане няма до тези момент и тя е много прецизно датирана – 1471 г. Тази олтарна маса я пазехме, за да може да се вдигне цялата й основа – тя не е голяма, около 50 на 80 см. Ние също искахме да знаем какво има отдолу, но трябваше да вдигнем основата на олтарната маса – консервирана или не, тя поне щеше да бъде подложена на съответните изследвания вече в музейни условия.
- И сега това вече е разрушено?
- Абсолютно, разбито е с кирките.
- Но това е вандалщина!
- Да, такова е. След това е разбита една замазка, която е била между масата и самата мощехранителница. Която също е разбита. Толкова могат. Сегашният екип действа като държавни иманяри. Целта им е да добият някакви предмети, с които да се покажат по телевизора. Това е положението.
- А вие подозирахте ли какво има под тази олтарна маса?
- Ние също искахме да проверим. Вероятно няма нищо, стигнахме на 25 сантиметра от мястото, където е открита мощехранителницата. Но трябваше да спазваме изискванията и да вдигнем олтарната маса, както вече споменах. А не да ровим като пилци из целия манастир и целия двор. Слава Богу, имам представа как е работено, тъй като ми се обаждат от време на време, въпреки че вече не сме там.
- С колегите ти открихте ли нещо интересно навремето? Например мощи на друг голям светец?
- През 1993 г. открихме цял гроб на светец. Всъщност това представляваше гробна камера. Изключително ефектно впрочем беше самото откриване. 25-сантиметрова плоча покриваше гробната камера. За жалост още не бихме могли да кажем кой точно светец е това. Въпреки че има някои варианти. Няколко бивши цариградски патриарси, които всъщност са си созополчани, са заточавани в манастира на остров Свети Иван. Някой от тях е погребан по този ефектен начин. Така че това може да е нашият принос за превръщането на Созопол във „втори Ерусалим” и на Ерусалим във „втори Созопол” като следващ етап.
- Усещам лека ирония в думите ти…
- Никак не е лека.
- Добре, да се опитаме да хванем бика за рогата. Ти вярваш ли, че това са мощи на Свети Йоан Кръстител и Предтеча?
- В никакъв случай. Има няколко данни за самите мощи. Но нито една от тези информации не е по-ранна от средата на IV век, като имаме предвид, че въпросният Йоан, наречен Предтеча и Кръстител, би трябвало да живее почти едновременно с Исус Помазания, главния персонаж на легендата. Тогава отиваме в първата половина или в първата трета на I век от н.е. Направи сметка – 3 века след това, което прави 300 години, се появява информацията за т.нар. мощи. 300 години засега са много време, какво остава за онези повече от бурни времена. И всеки от нас може да си даде сметка дали може да докара собствения си род до 300 години. Не можем да докараме историята си повече от 1805 г. А тогава, в онази епоха, нещата са били далеч по-сложни от гледна точка на родовата памет. Никаква възможност няма да знаят през средата на IV век къде е бил погребан някой си, пък бил той и толкова важен от тяхна гледна точка. А самата информация за всичко това е от средата на V век, когато църковният историк Созомен ни информира какво се е случило преди него. Тоест говорим за едни четири века, за които имаме само легендарни сведения. А за първите три века след смъртта на Йоан, наречен Предтеча и Кръстител, няма никакви сведения. Група монаси /иноци/ открили неговия череп. Просто го открили. Ама как, ама защо – няма данни. И Созомен не знае. Освен това има още едно сведение, доста рисково. Цялата история, която ни разказва Созомен, реално е от средата на IV век, защото той е живял между 400 и 450 г. от н.е. Та тази „шумна група иноци”, както той казва, открива черепа и го занесли отначало в Ерусалим, след това в Кападокия. После император Валент поискал да се пренесе в Цариград. Имаме и друг извор, според който император Юлиан Отстъпник в средата на втората половина на IV век изгаря остатъците от Йоан Предтеча и Кръстител. Християните твърдят, че били скрили, подменили мощите. Ето още един рисков момент. Следващият рисков момент е, когато император Теодосий I построява църквата „Свети Йоан Предтеча” в Цариград и поставя там черепа на светеца. Има още 8 века, които са доста спокойни за тези мощи. Третият рисков момент, когато всъщност не знаем какво е станало, е през април-май 1204 г. Тогава Цариград е превзет от кръстоносците по време на Четвъртия кръстоносен поход. И отново има разминаване. Един католически свещеник, каноник Валон дьо Сартон, казва, че е намерил през май 1204 г. главата на свети Йоан Предтеча и Кръстител в кадифен калъф в развалините на един от цариградските дворци и я занесъл в Амиен, главния град на родната си област Пикардия в Северна Франция. По-късно главата е обкована цялата в злато и положена в катедралата на Амиен. От 27 декември 1206 г. тази глава е там. В същото време Източна Европа и православният свят изобщо не се примиряват с тази загуба и след като Михаил VIII Палеолог успява да превземе отново Цариград, се заявява, че това не е ставало, че главата никога не е напускала Цариград. И в началото на XIII век на горната половина от череп, който и досега стои в музея Топкапъ, е направен обков с датировка най-рано първата половина на XIV век. Ето, че имаме втора глава, която след превземането на Цариград отива в съкровището на турските султани.
- Дори светците имат 2 ръце, но 2 глави – това вече звучи не пресилено, а направо невероятно!
- Там е работата, че главите са повече. В същото време в джамията, построена от омаядите в Дамаск, има още една глава. В Рим, в църквата „Сан Себастиан” – също. Има още една глава и в Гандзасарската света обител, голям център на арменската духовност в Нагорни Карабах. Главите общо са 11 сигурно, плюс още няколко легендарни. Като прибавим към това абсолютната несигурност на ранните глави, отговорът вече е ясен, и то твърдо. И созополските кости нямат нищо общо с никой, който е живял през I век от н. е. Категорично!
- Не се ли страхуваш, че ще те обвинят в липса на патриотизъм?
- Не, защото в науката истината е над всичко. Нямаше проблем, ако местният митрополит, епископ, дори патриархът каже : ”Ето ви тук едни мощи”. Това си е работа на християните, да си правят, каквото искат. Друго е, когато един археолог се реши да каже: „Тук пише…”. При това имам съмнение във възможностите на Казимир Попконстантинов да го разчете палеографски, въпреки че е професор. Защото имаше случай с един Василий, който е изрисувал Боянската църква, това е голямо откритие на реставраторите на стенописите. Същият екип разчете погрешно Боянския поменик, който е съвсем лек за четене, като обърка редовете и ни съобщи несъществуващ човек, несъществуващо село край Сяр, при това с някакви измислени интерпретации. Разбирам, че надписът не сме го видели, за да си го прочетем ние, но дори и той да е прекрасно преведен, в крайна сметка от 5 думи е изречението, това пак нищо не говори. Не е редно хора, които се занимават с наука, да ни заблуждават по този начин, смятайки, че ние сме под тяхното интелектуално ниво и няма да разберем за какво става дума. Това е една лъжа. Подозирам, че и екипът, който организира цялото това представление, е наясно, че това е лъжа. Което прави поведението им още по-укорително и унизително за нас.
- Ти си открил църквата на остров „Свети Иван” и си я датирал, но след това има предатировка. С каква цел?
- Да, за да могат да си напаснат нещата с мощехранителницата, предатираха църквата. Да, разбира се, тя е ранна, тя трябва да е максимално ранна, тя, ако може, трябва да е изкопана лично от Христос! Но не е красиво всичко това. Това е „медийна археология”, при това, ако питаш мен, не от най-високо качество. Ако беше направено както трябва, хората просто щяха да плеснат с ръце и да кажат само едно: „А!” Така между другото ги правеше нещата Китов.
- За него пък се говореше, че още по стария метод на Картър, откривателя на гробницата на Тутанкамон, е слагал в тракийските могили предварително открити артефакти, за да ги „открие” после отново със съответната медийна шумотевица…
- Да, това се говори за няколко от „медийните археолози” – че става въпрос за експонати, намерени другаде. Това са богати разкопки. Не е проблем за тях да купят, каквото и да било. Чувал съм тези неща, но няма доказателства. Освен може би хората, които са присъствали, но те може и да не са се усетили. Но Китов определено имаше нюх за нещата и археологически шанс. Голям късмет. Но като учен той направи само няколко статии, които не блестят с нищо. На мен лично не ми беше приятен като човек, бе като борсук, необщителен, но това не беше и нужно. Тук не говорим за това да сме си близки, а за това, че неговата способност беше да открива. Той не можеше да интерпретира. Интерпретациите му се подлагат на шеговити коментари. Но факт е – останаха неща, които той откри.
- Сещам се и за случая с т.нар. мощи на патриарх Евтимий. Цял инициативен комитет се зае да доказва, че те са намерени в Бачковския манастир и трябва да бъдат погребани там, а съответно обителта да се превърне в център на поклоннически туризъм. И това ли е мистификация?
- Всеки може да твърди, каквото желае. Но няма исторически свидетелства, които да ни подскажат мястото, времето и начина на кончината на патриарх Евтимий. Що се отнася до този поклоннически туризъм, това се прави от хора, които наистина не разбират за какво става дума. Това се прави само в най-големите светини за съответните религии. У нас това не може да стане никога в мащабите, в които им се иска. По-лошото е, че тази им идея е следствие от невежество. От обикновено невежество. Независимо дали си вярват или не.
- Застъпват ли се интересите ти с тези на проф. Николай Овчаров, когото наричат „българския Индиана Джоунс”? Той според мен също спада към кръга на „медийните археолози”, както току-що ги нарече. И той като теб е специалист по средновековна история, и той има интерес към Велико Търново, където и ти си копал години наред?
- Не, аз по принцип в момента не правя разкопки, защото смятам за унизително да ходя да прося пари. Държавата е тази, която трябва да ми осигури условия за работа. Това е обществена професия. Аз не съм археолог просто така, частно да си копая. Тоест има частни археолози, но знаем как ги наричат. Аз лично отказвам да обикалям по някакви мутри и да пиша проекти. Работа, задължение на държавата е да ми осигури пари. Лично аз няма да си мръдна пръста въобще.
- Значи, ако добре съм разбрала, на някои от „медийните археолози”, им се осигуряват пари?
- Да, абсолютно. И то – практически неограничени суми.
- И кой ги осигурява, ако не е тайна?
- Информацията ми е осигурена поверително, но наистина става въпрос за много големи суми. Куфарчета са разнасяни и така нататък. По принцип в това няма нищо лошо. Да се правят разкопки не е лошо. Лоши са други неща. Лошо е например непрекъснатото желание да се покажеш по телевизора, независимо на каква цена. Лошо е поставянето на личния интерес над обществения. Лошо е желанието, по-точно способността, да излъжеш…
- … да бъдеш удобният археолог…
- Да, точно така, но да съобщиш това, което искат да чуят от теб. Това не мога да приема. В никакъв случай. Иначе Николай има, за разлика от други „медийни археолози”, статии, които са много приемливи за четене, много добри. Но той губи от това непрекъснато: „Аз, аз, аз…” Даже последната му книга е озаглавена „Откритията на българския Индиана Джоунс”. Нашият народ не обича това. У нас не се уважава нескромността.
- Но според Интернет форумите Индиана Джоунс не е археолог, а иманяр!
- Даже нещо по-лошо – иманяр с пистолет!
Едно интервю на Добринка КОРЧЕВА, в-к "Шоу"
ДОСИЕ
Според легендата, когато стигнала до Халкедон на азиатския бряг на Босфора, специално изпратената за пренасянето на главата на Свети Йоан Предтеча и Кръстител държавна кола внезапно спряла и дори яростните удари на камшиците не могли да принудят конете да продължат. Причината за това, казва православният раннохристиянски църковен историк Созомен, била еретичността на император Валент. Понеже станало невъзможно черепът да се пренесе в Цариград, той бил оставен в близкото село Косилай, където го съхранявали няколко години в нарочен реликварий. Следвайки версията на историка Йосиф Флавий, патриарх Никифор /IX век/ и Симеон Метафраст /средата на Х век/, Херодиада /Саломе/ била погребала главата в крепостта Махер, която се намира близо до Мъртво море. Според други автори тя била съхранявана в двореца на цар Ирод, където била намерена по времето на император Константин I /307-337/, след което била занесена в Емеса във Финикия, където мястото й на съхранение останало неизвестно до 453 г. Коптската ортодоксална църква твърди, че притежава част от многострадалната глава в обителта „Свети Макарий” между Кайро и Александрия. Напълно неясно е как се е озовала лицевата част на черепа на светеца в Халифакс /Западен Йоркшир, Англия/. През XIV век рицарите-тамплиери след жестоки мъчения признават пред инквизиторите си, че са притежавали главата.
Go to Top of Page

George_Chaldakov

148 Posts

Posted - 01/21/2011 :  19:44:22  Show Profile  Reply with Quote
НИЕ СМЕ БЪЛГАРИ…
Д-р Георги Чалдъков
Председател на Българското дружество по клетъчна биология


В Face Book открих призив за подкрепа на световноизвестния учен МИЛЕНА ПЕНКОВА – най-младата професорка по невронаука не само в Дания. До ноември 2010 г. тя беше ръководител на Сектор по невропротекция в известния Panum Institute на Университета в Копенхаген.
Милена Пенкова е родена в Дания през 1973 г., майка й е българка, бащата – датчанин. През 2002 г. и 2006 г. тя беше гост-лектор на Биомедицинския форум във Варна. Тогава на въпрос на журналистка “Повече българка или повече датчанка се чувствате?”, Милена Пенкова отговори: “Родих се и израснах в Дания, но се чувствам българка. Затова и запазих фамилията на майка ми”(вижте “Доц. д-р Милена Пенкова от Копенхаген пред “Черно море”, интервю на Олга Боева, публикувано на 9 май, 2002).
През 2009 г. Милена Пенкова бе избрана за професор, датското правителство й присъди наградата за елитен млад учен. Но през 2010 г. колеги от Университета в Копенхаген я обвиниха в злоупотреба с пари от стипендия, получена от частна фондация, и фалшификация на резултати, изпратени за публикуване през юли 2010 г. в Journal of Clinical Oncology. На 29 ноември 2010 г. Милена Пенкова самостоятелно напусна Университета и започна да се бори за изчистване на името и престижа си.
Призивът в Face Book в подкрепа на Милена Пенкова е написан от българи, живеещи в Дания. Там срещнах една възхитителна мисъл, рядко изричана и изписвана в България: "Ние сме Българи и трябва да се подкрепяме. Това е единствения начин да оцелеем в Дания."
Ето и една италианска подкрепа, публикувана в Copenhagen University Post, от д-р Марко Фиоре от Института по невробиология и молекулна медицина в Рим: "Това е подкрепа за МИЛЕНА ПЕНКОВА – чаровна млада жена, събрала в себи си високостепенен талант, удивителна отдаденост на невронауката и харизма (дар от Бога и от нейната майка) – тоест, всичко онова, което я превръща в прекрасна мишена на завист, натрупана в Копенхагенския университет. Напомняйки ми за “Има нещо гнило в Дания”, казано в “Хамлет”, действие I, сцена 4.”
И още една българска подкрепа: колеги и приятели от Българското дружество по клетъчна биология изпратихме Call to friendship (зов за приятелство) до колеги по света, работещи в престижни институти и университети по света. И написахме в Copenhagen University Post: “Ние се радваме на подкрепата на д-р Марко Фиоре. И желаем да я допълним със следното: много вероятно, защо не и очевидно, това е мръсна кампания срещу професор Милена Пенкова. Ние вярваме, че отговорните институции ще достигнат до истината, за която настоява Милена Пенкова, и така тя ще изчисти името си. Милена тряба да има много кураж и да разчита на силата на своите български корени в тази борба срещу завистта. Подкрепата на д-р Фиоре ни насочва и към въпроса: “Не чувате ли ехото на “има нещо гнило” у някои хора в Копенхагенския университет?” (перифраза от Шекспировия “Хамлет”). Моля, предайте им нашето послание: “Ние трябва да умеем да прощаваме таланта на хората”. И да знаем, че Grindadrap* не е академично явление!”
А на Българите, живеещи в Дания, написахме в Face Book:
Ние сме Българи и трябва да работим и да се подкрепяме - така ще оцелеем в България и по света!
_________________________________________________________________________
*Така на Фарьорските острови наричат ловът, по-точно жестокото убиване на хиляди делфини и китове, примамвани в някои от заливите на Фарьорските острови - автономна област на кралство Дания. Ловът е забранен в континентална Дания, но Фарьорските острови си имат собствени закони и “култура”, които им позволяват да убиват тези интелектуалци.

Edited by - George_Chaldakov on 01/21/2011 20:07:54
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
http://www.pueron.org/pueron/forum/ © 2000-05 Snitz Communications Go To Top Of Page
Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.05