Технологичните гиганти вече харчат повече пари за патентни битки, отколкото за нови разработки 10.10.2012 Калин Карабойчев http://news.ibox.bg/news/id_1849813758
Това, което всички прогнозираха и очакваха от дълго време вече е факт. Най-големите технологични компании харчат повече пари за съдебни разходи и патентни битки, отколкото за изследвания и създаване на нови продукти, съобщава българският технологичен портал kaldata.com.
Това показва, че системата за контрол върху интелектуалната собственост вече официално не работи, вреди, спира прогреса и блокира технологичния напредък на света. Ако преди 150 години законите бяха като днешните вероятно и до днес щяхме да се возим в магарешки каручки, а черно-белите ламповите телевизори, които загряват 15 минути преди да тръгнат щяха да са лукс, който не всеки може да си позволи.
По информация на NY Times компании като Apple, Google и Samsung вече нямат за основен приоритет създаването на по-ефективни и модерни продукти. Злоупотребява се с всички слабости на патентната система за извличане на ползи и нанасяне на мръсни удари по конкуренцията. За пример се дава Apple и осемте пъти, през които компанията е изтегляла и внасяла наново молбата за патентоване на Siri. Чрез тази тактика Apple са имали за цел да изтормозят претовареното патентно ведомство, което накрая да подари патента, само и само да спре терорът. В крайна сметка точно това се е случило.
Съобщава се още, че през миналата година Apple са изхарчили около 3 милиарда долара за изследвания и създаване на нови продукти, а това е в пъти по-малко от подобните разходи на други конкурентни компании.
Анонимен служител на Google пък е заявил пред NY Times, че тактиката на Apple е да води безкрайни преговори за лицензиране на патентовани технологии. Ако нещата се доближат до сключване на сделка Apple веднага променяли условията, за да не се стигне никога до споразумение.
Политическото кадруване блокира работата на поредната държавна структура. В продължение на близо месец патентното ведомство е без председател, а дейността му на практика е парализирана заради спешно излизане по болест на досегашния му шеф, сигнализираха източници на "Сега". Допълнителни затруднения създават и серия спорни назначения в безвремието около падането на кабинета "Орешарски".
До септември патентното ведомство се ръководеше от назначената през март от кабинета "Орешарски" юристка Таня Найденова. Бивша общинска съветничка на БСП в София с интереси в транспорта, тя смени на поста проф. Камен Веселинов, бивш ректор на Техническия университет и зам.-министър с ресор висше образование в кабинета "Сакскобургготски". В началото на септември със заповед на служебния премиер Георги Близнашки Веселинов е бил възстановен обратно, а Найденова е отстранена.
Вече близо месец заповедта за отстраняването на Найденова не може да бъде връчена, а самата тя е излязла в дълъг отпуск до 24 октомври, разказаха служители на ведомството, пожелали анонимност. Те негодуват и срещу назначенията, извършени от Найденова в рамките на предприета от нея структурна реформа. Без аргументи и по спешност е бил закрит IT отделът, както и правният отдел. И двете звена са ключови за работата на патентното ведомство, което е основният орган за правна закрила на обектите на индустриална собственост у нас.