Author |
Topic |
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 06/16/2012 : 12:05:28
|
Задържаха професор във Великотърновския университет с подкуп от 500 лева 09:58 | 16 юни 2012 / Редактор Елица Петрова http://dnes.dir.bg/news/podkup-veliko-tarnovo-profesor-11371173?nt=4
Университетски преподавател във Велико Търново е задържан с подкуп, съобщиха от ОД МВР Велико Търново. Служители на сектор „Противодействие на криминалната престъпност” и сектор „Противодействие на икономическите престъпления” задържаха вчера в сградата на факултета по изобразително изкуство към Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий” непосредствено след получаване на подкуп, 66-годишния Никола Николов, професор в същия факултет.
Сумата от 500 лв. му била предоставена от студент във връзка с предстояща защита на дипломна работа, предаде "Фокус".
Първоначално професорът поискал от дипломанта 6000 лв., след като младежът обяснил, че няма толкова пари, преподавателят смъкнал тарифата. Полицаите намерили парите при извършен личен обиск на преподавателя, в чанта за документи, която той носел. Той е задържан за срок до 24 часа.
Задържаният с подкуп преподавател е съдействал на разследващите органи. Още преди задържането му е дал обяснения, че е поискал парите, за да заведе граждански иск срещу политическа партия, която не е изпълнила финансовите си задълъжения към него, във връзка с поръчка, която професорът е изпълнил по време на предходната предизборна кампания.
Извършени са последващи претърсвания на два адреса, обитавани от професора на територията на община Велико Търново и Община Елена. По случая е образувано досъдебно производство. Работата по документиране на цялостната му престъпна дейност продължава.
|
|
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 06/17/2012 : 21:48:19
|
Проф. Никола Николов: Не съм взимал подкуп, беше клопка! 17 Юни, 2012 автор: frognews.bg http://www.frognews.bg/news_45693/Prof_Nikola_Nikolov_Ne_sam_vzimal_podkup_beshe_klopka!/
Не съм взимал пари от студент или от който и да било. Това с подкупа беше клопка. Предложи ми пари, но аз отказах, стана разправия и тогава нахлуха полицаи. Това разказа пред Фрог нюз проф. Никола Николов от Великотърновския университет. Известният художник и преподавател по графичен дизайн не може да си намери място от провокацията, в която попаднал. Медиите разпространиха съобщението, че проф. Николов е арестуван с 500 лв, които взел от студент, за да му уреди приемането на дипломната работа. Той бил поискал от младежа 6000 лв, но онзи казал, че няма толкова пари и преподавателят склонил на скромните 500 лв.
Това момче не показваше данни още в първи курс и аз съм изразявал гласно мнението си по въпроса. Преместиха го в друга група, но сега пак го върнаха при мен. Казах, че няма да подпиша минаването на дипломната му работа, защото няма качества. Ще отстоявам това мое мнение, категоричен бе професорът.
Полицаи претърсили щателно ателието му в София, но освен рисунки и награди, не открили нищо друго.
Кариера, градена десетилетия се срина за 5 минути, заради скалъпена случка, бе горчивият коментар на единствения наш художник, носител на Наградата за мир на ООН в областта на изобразителното изкуство
|
|
|
nivine
145 Posts |
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 07/30/2012 : 12:28:12
|
По темата, повдигната от nivine през погледа на Ясен Бояджиев:
Щом и магаретата завършват by newswriter on 30/07/2012 9:55 AM Дойче Веле http://kafene.net/analysis.html?fb_1101652_anch=26034308
Решението на Турция да не признава българските дипломи е шамар за властите в София, но и шанс за българското висше образование, убеден е Ясен Бояджиев.
Официална институция на турската държава обяви, че спира да признава българските дипломи за висше образование. Затова завършилите в български висши учебни заведения да не подават молби за признаване на дипломите си. Спира се и приемането на молби за прехвърляне от български в турски университети, както и на молби за издаване на уверения, че желани от турски кандидат-студенти български университети са признати от турската страна.
Причината – натрупали се данни, че турски студенти в България фалшифицират оценки, анотации, печати, академични справки, получават по незаконен начин оценки и се дипломират без да посещават учебни занятия. Разпространението на фалшификациите вече било придобило формата на „организирана престъпна дейност”.
Корупция на едро и на дребно
Новината е изненада само за българските власти, които три дни след разпространяването й мълчаха, а после успокояващо обясниха, че спирането не било „спиране”, а само „замразяване”. Сякаш има някаква разлика.
Всъщност, турската държава посочи в прав текст и на висок глас проблем, за който всички знаят, но не говорят, защото не могат да го докажат. А и да говорят, няма кой да ги чуе. Обучението на чуждестранни студенти в България отдавна е пропито с корупция.
Тя, от една страна, е организирана „на едро” – чужденците плащат високи такси и, за да им вземат парите, учебните заведения ги „добутват” до дипломиране независимо от знанията им. „Добутването” пък отваря възможност за корупция „на дребно”, при която отделно от таксата може и трябва да се купува всеки изпит, всяка оценка и всеки документ.
Вината е и на онези студенти, чиято цел е именно да си купят диплома. Те обаче идват именно в България, защото тук това е не просто възможно, а и лесно и организирано. Покрай тях „изгарят” и онези, които са дошли да учат истински, защото и към тях системата често се отнася като към „дойни крави”.
Проблемът е много по-дълбок
Разбира се, далеч не всички студенти и преподаватели са въвлечени в тази „организирана престъпна дейност”. Те обаче очевидно не са в състояние да й се противопоставят. През тези дни форумите под новината от Турция бяха изпълнени със стотици, повечето от които, естествено, анонимни свидетелства за това. Сред тях от време на време се чуваха и загрижени за етническата чистота на студентството патриотични гласове на задоволство, че сега турските студенти ще се махнат. Дори и да стане обаче, това няма да промени нищо.
Защото проблемът е много по-дълбок и засяга не само образованието.
Защото корупцията е разпространена не само сред чуждите, но и сред българските студенти, за които купуването на дипломи у нас е също така лесно.
Защото и без турските студенти цялостното ниво на висшето образование у нас ще си остане критично ниско. Както бе написал участник във форумите – „и магаре да вържеш, ще завърши”.
Защото още по-ниско е нивото на средното образование, излъчващо бъдещите студенти.
Защото съзнаващите ползата от качествено образование са малцинство, доминирано от мнозинството на неграмотността, тъпотата и чалгата. А възцарилата се враждебност към знанието се вижда с просто око и по върховете на държавата, попъплени от всевъзможни „калинки”.
Какво е решението?
Ще мине време и вероятно след съответните преговори, политически и дипломатически маневри проблемът с българските дипломи в Турция ще бъде някак замазан. За назидание може да бъде „хваната” някоя фалшива диплома и да бъдат разобличени някои и други корумпирани студенти и преподаватели, за да се демонстрира засилен контрол. Истинското решение обаче е невъзможно без дълбоки реформи, при това не само във финансирането на неизброимите български висши учебни заведения.
Турското решение е несъмнен шамар за властите в София и неприятен удар както за засегнатите студенти, така и за разчитащите на парите им.
То обаче е по-скоро добра новина за българското образование. Защото, назовавайки болезнено ясно проблема, може да помогне отвън за предоляване на вътрешното безсилие и нежелание за реформи.
|
|
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 07/30/2012 : 17:33:14
|
Ето и позицията на министър Игнатов:
Турски граждани са фалшифицирали дипломи автор: Труд онлайн http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1485282
Турски граждани са правили фалшификации върху редовни и вече легализирани български дипломи за висше образование. Това обяви министърът на образованието Сергей Игнатов на извънредно заседание на Съвета на ректорите. Изявлението му идва седмица след решението на Турция да спре признаването на дипломи от български висши училища под предлог, че "фалшифицирането на оценки от изпити и на самите дипломи е придобило размерите на организирана престъпност".
Игнатов обяви, че е била подправяна информация за хорариумите и оценки в приложенията към дипломите.
Министърът на образованието заяви, че държавата ни не може да носи отговорност за фалшификациите на частни лица и обвини медиите, че са провокирали скандала като непрекъснато пишат колко некачествено е българското образование.
На извънредно заседание на Съвета на ректорите представителите на висшите училища също отхвърлиха обвиненията и поискаха МВнР да изпрати протестна нота до Турция и въпросът да бъде отнесен до Брюксел, тъй като замразеното признаване на дипломи от Анкара било "пробив в европейското образователно пространство". От министерството възнамеряват да изпратят делегация в Турция, която на експертно ниво да убеди местните власти, че има механизъм за проверка на истинността на дипломите и не се налага замразяването на тяхното признаване.
От думите на Игнатов стана ясно, че официалната информация по въпроса, с която разполагат българските власти, е оскъдна. "Официалната информация е за една фалшифицирана диплома и то за приложение в нея. Има подозрения за повече, но ние нямаме официален документ", каза Игнатов. По думите му турската реакция е дошла след оплакване на турски студенти в България при среща с турския посланик.
Не е ясно и какви разговори са проведени до момента с турските власти. Игнатов обяви, че е изпратил "пратеник" при турския министър на образованието, но отказа да посочи кой е той, посочвайки, че е "доста високопоставено лице в България".
Министърът не изключва напълно участие на българи във фалшифицирането на дипломи и посочи, че ако бъдат открити виновни, ще бъдат наказани.
Игнатов не вижда забавена реакция от страна на българските институции по казуса, но пък смята, че сериозна вина за скандала носят медиите.
"Колкото повече се пише, че българското образование е некачествено, толкова повече конкуренцията се възползва. Нихилизмът само ще доведе до разрастване на скандала, ако скандал изобщо има в случая", обяви Игнатов. Според него в турската реакция има икономически подбуди, тъй като в условия на криза съседните страни искат да задържат студентите си вместо да плащат наеми и такси в друга държава.
"Проблемът не е в българската образователна система. Българското образование е по-добро от парите, които се дават за него", каза Игнатов.
|
|
|
George_Chaldakov
148 Posts |
Posted - 08/02/2012 : 13:43:01
|
БАКАЛНИЗАЦИЯ НА УНИВЕРСИТЕТИТЕ. Част 2
Д-р Георги Чалдъков
Прeди 2-3 година написах и свободолюбивите електронни вестници публикуваха „Бакалнизацията”. Тогава един от главните редактори пусна статията под заглавието „Балканизация на университетите” – той помислил, че съм направил печатна грешка. Писах му, че не съм сгрешил, и той публикува „Бакалнизацията”. Там като заключение пишеше: „Университетът е Alma mater, ръководена от любознание, а не бакалница, в която бай Ректор продава звания на преподаватели и дипломи на чуждестранни студенти.” Преди години Гърция отказа да признава дипломите на български университети и въведе приравнителни изпити. Сега Турският съвет за висше образование реши да замрази признаването на дипломи и академични справки, издадени в България. Това ще засегне една от най-големите общности на чуждестранни студенти у нас – около 6-7 хиляди студенти от Турция, повечето от които учат като чужденци срещу 3-6 хиляди евро годишни такси, което – заедно с парите за квартири, общежития и храна - означава около 50 милиона евро, които остават годишно в България. „Непризнаването на българските дипломи е поредният икономически натиск от страна на Турция.” – каза един академик. „Това е дипломатически проблем и няма общо с качеството на българското висше образование” - каза един от софийските ректори (преди време той се хвалеше, че техният медицински университет няма финансови проблеми, защото обучава много чужденци). “Но не съвсем”, както през 1973 г. в Мадрид в лекцията си “Моята проза” казва Хорхе Луис Борхес: „Еstaba solita (беше самичка), това не може да се каже на други езици, може би на английски бихме могли да кажем she was all by herself, това може да се доближи до умалителното solita, но не съвсем.” Което означава, че българските университети са повече икономически, отколкото академични проекти. Затова по данни на Шанхайския рейтинг няма български университет в първите 500 в света. Този рейтинг показва, че през 2010 г. страните от Европейския съюз са представени с 191 университета в първите 500, докато САЩ имат 154, Япония – 25. От европейските университите най-много са тези в Германия – 39, и Великобритания - 38. Само 9 университети от Централна и Източна Европа (Полша, Унгария, Чехия, Словения) са сред първите 500. Според друга световна класация българските университети са подредени така: 1. Софийски университет "Св. Климент Охридски" - 777-мо място
2. Нов български университет - 1816-то място
3. Американски университет в България - 2380-то място
4. Технически университет в София - 2409-то място
5. Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" - 3088-то място Вярвам, че българските министри и ректори са прочели романа “Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет” на американския писател Робърт Пърсиг, където пише: "Истинският университет е състояние на духа. Истинският университет е безсмъртната същност на самия разум." В другия университет "в добавка към това състояние, наречено разум, съществува и една законна юридическа личност, която за нещастие носи същото название, но която е нещо съвършено различно. Тя притежава имущество, може да изплаща заплати или да получава пари и да се поддава на законодателен натиск. Но този втори университет, юридическата личност, не може да преподава, не създава нови знания и не може да оценява идеи. Той не е истинският университет въобще."
|
|
|
Andrey_Kurtenkov
Bulgaria
578 Posts |
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 03/25/2015 : 10:24:42
|
10 бона подкуп за докторант в СУ!
http://www.vsekiden.com/169130
Златин Златев, който изуми с юридическите си познания един от най-елитните университети в света - британския Кеймбридж, е бил изнудван за 10 000 лева, за да получи място като докторант в Юридическия факултет на Софийския университет, научи единствено „Всеки ден" от негови колеги.
Грандиозният скандал около Златин тръгна в края на миналата седмица, когато се оказа, че той 3 години е бил късан на изпита за докторант по гражданско право. Златев е завършил „Св. Климент Охридски" през 2005 г. и заработил като юрист. Желанието му обаче било да следва докторантура по право в Алма Матер, но през 2008, 2009 и 2011 година го късали с аргумента, че се представил „изключително зле".
„Всеки ден" обаче разкри, че причината за провала не е в неговата интелигентност, високо оценена във Великобритания, а в категоричния му отказ да даде рушвет от 10 бона. След като видял, че по нормален начин няма да пробие, Златин заминал за Лондон, за да упражнява професията си. От тази година вече е в Кеймбридж като докторант по гражданско право. Уникалното е, че у нас мъжът е късан три пъти, а в елитния английски вуз е постигнал най-добрите резултати на теста за последните 10 години! „Вие сте гордост за нашия университет", казали му от Кембридж.
Златин Златев се амбицирал и подал жалба за резултата от последния си изпит за докторант. „В отговор проф. Иван Русчев, зам.-декан на факултета, ми обясни, че съм се представил много зле на писмената работа, но и като цяло нивото ми на интелигентност не е на нивото на СУ", разказва Златев. Миналата седмица пък написал имейл до бившите си преподаватели със следния текст: „Искам да благодаря на всички затова, че ме амбицирахте да си търся докторантура другаде. Трябва да знаете, че заради такива хора като вас България (и правната наука) са на такова ниво! Дано все пак ви е останала някаква съвест, за да може да си дадете сметка за това".
Маститият зам.-декан Русчев върнал потресаващ отговор: „Радвам се за Вас, г-н Златев, Великобритания е велика страна, именно, защото може да си позволи лукса да приеме и посредствените хора от цял свят, включително и желаещите да мият чинии. В България е доста по-тесничко, има места наистина само за най-добрите. Дано и на Велика Британия да не й се налага да прокопса, както за жалост България, с кадри като Вас. Наистина сте си намерили добре мястото", е дословният отговор на великия професор.
„Никога не съм мил чинии, имам миялна", контрира с усмивка настоящият докторант в Кеймбридж. Колегите му пък попитаха дали е случайност, че и в трите комисии, оценявали писмените работи на Златин Златев, е присъствал зам.-деканът Иван Русчев?!
Писмените му работи изчезнаха мистериозно
Скандалът около премеждията на Златин Златев в Алма матер намериха достойно продължение в петък. Научихме, че писмените работи на Златев, които били „много зле", мистериозно са изчезнали. По закон те трябва да бъдат съхранявани 5 години, но дори последната от 2011 г. я няма в архивите, докладваха ни потресени студенти, наясно с машинациите във вуза.
Там се говори, че единствено ръководителят на правния факултет Сашо Пенов излизал печеливш от скандала. Професорът се страхувал да не бъде сменен на предстоящия избор за декан, планиран на 20 април, от по-популярния свой заместник Иван Русчев. Между двамата имало яростно противоборството, тръгнало около ремонта на зала 272, който се правел с дарения на фондация „Америка за България".
По време на този ремонт, който се проточил повече от година и все още не е приключил, напрежение възникнало и между деканско ръководство на правния факултет и ректората на университет. Те не можели да се разберат относно изпълнението на обществената поръчка. Дрязгите им били в основата да се игнорират от предстоящия изборен маратон неудобни кандидати, какъвто бил Русчев.
Съди Алма матер за 128 000 паунда
Златин Златев смята да заведе иска срещу Софийския университет на стойност 128 000 паунда за пропуснати ползи, разузна първо „Всеки ден". Информацията ни сочи, че тлъстата сума се калкулира за периода 2008-2011 г., когато мъжът водил предварително загубената битка за място в нашия университет, вместо да продължи кариерата си в Англия. Според Златин за това време, ако не си е губил времето у нас, а е работил на Острова, спокойно е можел да спечели 128 хиляди британски лири, които сега смята да си потърси от Алма матер.
|
|
|
Andrey_Kurtenkov
Bulgaria
578 Posts |
Posted - 03/28/2015 : 08:40:02
|
Случаят е по-скоро не за корупция, а за тъпотата на кифленската ни джюрналистика и на живеещата в Интернет част от "втората по интелигентност нация в света". Защо - много подробно се опитаха да обяснят много хора по най-различни места в мрежата - изтъкват, че в Кембридж има трийсе и няколко колежа, че в повечето от тях всеки, който може да си плати таксата и знае езика, може "да влезне" на това ниво, на което жалещият се е влезнал (той още не е докторант - след една година ще стане - евенетуално), и пр. За мен е достатъчно това със "съденето за пропуснати ползи", за да заключа, че момчето не е добре. Със сигурност професора, срещу когото се жалва не е свят, със сигурност ЮФ на СУ е "гнездото на злото" на нашия преход. Но точно в този случай съм на страната на професора, не само защото обвиненията са тъпи, но и защото става въпрос за лична кореспонденция, за която не знаем дали е истина, какво точно още е включвала и пр. В слуая говоря като човек, на когото вече години наред една групичка (обозначавана от мен като "кучерасти") съвсем целенасочено разпространяват по мрежата неща, уж казани от мен, регистрират профили от мое име, даже един цял сайт (и то в точка ком) поддържат, където пускат изказвания уж от мое име, пускат обяви уж от мое име, и т.н. - в началото си мислех, че ще е много лесно властта да ги хване за ушите, но се оказа че тия неща може у нас да се правят съвсем безнаказано, а живеещи в мрежата празноглавци ги приемат безрезервно за истина - и много бързо се отказах да опровергавам каквото и да е - който няма мозък - да си вярва на щуротии - такива хора за мен не съществуват (щото не са хора, щом нямат мозък). Та - погледнете пак това за "съденето за пропуснати ползи" - пък после кажете трябва ли да приемаме сериозно това момче... |
|
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 04/06/2015 : 12:37:12
|
Танев извика ДАНС в министерство на просветата
http://www.vsekiden.com/169825
ДАНС влиза в Министерството на образованието и науката. Спецченгетата са извикани лично от просветния министър Тодор Танев. Той е поискал проверка заради съмнения за финансови злоупотреби в някои дирекции и агенции към МОН, съобщи "Дарик".
Засега това са Центърът за развитие на човешките ресурси и Дружество "Ученически отдих".
И още:
ДАНС и Прокуратурата влизат на проверка в МОН
http://offnews.bg/news/%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_4/%D0%94%D0%90%D0%9D%D0%A1-%D0%B8-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D0%B2-%D0%9C%D0%9E%D0%9D_486161.html
Държавна агенция "Национална сигурност" и Прокуратурата започват проверка в Министерството на образванието и науката във връзка със сигнали за отклоняване на средства.
Това потвърди министърът на образованието проф. Тодор Танев на пресконференция днес, след като по-рано в агенции излезе информация, че заради озадачаващи кадрови решения е застрашено изпълнението на европейска програма "Еразъм+" на стойност 35 милиона лева.
Проф. Танев отклони въпросите за по-детайлна информация, свързана с проверката, но уточни, че тя ще се съсредоточи в Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства, в Центъра за развитие на човешките ресурси и в "Ученически отдих и спорт" - структури, подчинени на МОН.
Министърът говори и по темата за учебниците и заяви, че екип от МОН, Синдиката на българските учители и учители проверяват учебниците за I-IV клас за грешки. Работата им ще приключи до две седмици, след което ще започне и отстраняването на грешките.
"Има натрупана информация за работата на няколко отдела, дирекции, агенции, включително дружество за туристически отдих - не едно и две места, в които има подозрения за натрупани проблеми, организационни и финансови", заяви Тодор Танев.
Според образователния министър проверката на ДАНС и прокуратурата вече е започнала: „Свързах се с ръководителя на ДАНС и с представители на прокуратурата и поръчахме независими външни одити, както и одити на нашата собствена дирекция. Никой не е нарочен, никой не е обвинен. Но сме длъжни да проверим натрупаните сигнали, които не са малко".
|
Edited by - moderator on 04/06/2015 16:28:34 |
|
|
Topic |
|
|
|