http://www.pueron.org/pueron/forum/
http://www.pueron.org/pueron/forum/
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Uceni za nov zakon za naucnite stepeni i zvania
 Forum
 За крадливото ни образователно министерство
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

atakurt

Bulgaria
43 Posts

Posted - 01/07/2010 :  20:11:28  Show Profile  Reply with Quote
Днес преживях поредния абсурд в крадливото ни образователно министерство, умело управлявано от ... знаете от Кого.
Преди няколко месеца се явих на писмен тест в МОМН в рамките на конкурс за държавен служител. Съобщиха ми резултатите, но отказаха да ми ги покажат. След много писмени жалби и молби с входящи номера и след няколко месеца митарства из бюрократичните джунгли на МОМН, накрая успях (след като писах с входящ номер по ЗДОИ даже и на Самия Него и бях приет в приемната на Министерския Съвет по случая, където също се заведе писмена преписка). Е, Той се смили над мен и ми разреши днес достъп по ЗДОИ до резултатите ми.
Ноооо ... предварително трябвало да заплатя за ксерокопиране на листовете по 9 стотинки на страница или 1 лев и 8 стотинки за 12 страници. След ТРИ часа обикаляне из МОМН и попълване на най-ралични формуляри и разрешителни (ако някой се интересува, ще напиша две дузини имена на служителки, усилено заети с моите 1 лев и 8 стотинки) най-накрая дочаках да си платя паричките. Кихнах си ги и зачаках ...
О, УЖАС!!!!
Оказа се, че тези пари били само за правото да прочета резултатите си, но нямам право да взема ксерокопираните листове, за които съм заплатил! Те си и останаха в МОМН, за да бъдат приложени към документацията, съпровождаща моите жалки 1 лев и 8 стотинки. Е, естествено бе съставен двустранен протокол (едно копие остана и за мен) между страните относно процеса на прочитане на страниците от моя страна. А за всичко това Министърът е издал официална Заповед с номер РД 09 - 2044 от 14.12.2009 година!
Тоест - аз платих по 9 стотинки на прочетена страница! Правото да прочета собствените си резултати от проведен конкурс за държавен служител бе оценено от Министъра ни на девет стотинки прочит за страница ...
Да живее просветното ни министерство - без него е толкова скучно!

kkabakciev

Bulgaria
616 Posts

Posted - 01/08/2010 :  20:31:04  Show Profile  Visit kkabakciev's Homepage  Reply with Quote
Господине,

Справете се първо добре със Закона за достъп до обществена информация -
http://lex.bg/laws/ldoc/2134929408
И след това, ако прецените, че е необходимо, заведете съответно съдебно дело заради ограничението на достъпа.
Това е начинът човек да защити правата си в една правова държава - каквато тази тук е по Конституция.

Edited by - kkabakciev on 01/08/2010 20:32:04
Go to Top of Page

atakurt

Bulgaria
43 Posts

Posted - 01/08/2010 :  21:02:32  Show Profile  Reply with Quote
Колега,
Перфектно владея ЗДОИ, но все пак, благодаря за съвета.
Ако желаете, ето Ви отговора на юристите от Програма "ДОИ" по случая, както и координатите им:

----------------------------------
Това, което може да се направи по случая е евентуално да се обжалва решението за предоставяне на информация в частта за разноските. Важно е обаче кога точно е получено решението и дали не е изтекъл 14-дневния срок за обжалването му.


С поздрави,

Дарина Палова

Darina Palova
Lawyer, Access to Information Programme,
76, Vassil Levski Blvd. 3rd floor, Apt. 3
1000 Sofia, Bulgaria
Tel/fax: (++359 2) 988 5062, 981 9791, 986 7709
E-mail: darina@aip-bg.org

Web site: www.aip-bg.org

------------------------------------------



Редовно получавам бюлетина им и мисля, че е полезно всеки да знае към кого може да се обърне за безплатна и бърза професионална помощ срещу вагабонтите в просветното министерство.

Go to Top of Page

kkabakciev

Bulgaria
616 Posts

Posted - 01/09/2010 :  08:45:27  Show Profile  Visit kkabakciev's Homepage  Reply with Quote
Е, то е смешно да се съдите за един лев разноски! Но тук има много голямо логическо противоречие! Вие твърдите, че са Ви накърнени правата по достъп до информация, и то много! А сега се оказва, че сте се консултирали със съвсем точната инстанция, тя Ви казва, че можете единствено да ги съдите за един лев разноски, и Вие им вярвате!?!?
Но, ако те са прави, то тогава изобщо не са накърнени правата Ви по достъп до информация! И, ако е така, за какво изобщо е целият този шум, по дяволите?
Докажете, че МОМН са "крадливо министерство" по съвсем друг начин!
Не за това, защото са Ви взели неправомерно - а дори и това не е сигурно - някакво си левче!
Или кажете, че са БЮРОКРАТИ - загубили са Ви времето! Но да говорите, че са крадливо министерство заради един лев - това е нелепо!
А, що се отнася до моето мнение, първо, аз не вярвам особено много на даденото Ви обяснение от Access to Information Programme, второ, мисля, че бихте могли да заведете дело не само и не просто заради левчето, а заради трите часа обикаляне из МОМН!!! Това ще рече - една Ваша дневна заплата, плюс нанасяне на неимуществени щети заради унижението, което сте претърпял и т.н. Доказването в такива случаи става със свидетелски показания. Някой Ви е видял този ден разстроен, вбесен и т.н.
Ако заведете такова дело, първо, ще бъде много интересно, второ, ще се докажете като много буден гражданин!
Трето, особено важно, така се прави правова държава! С незабавен съд срещу нея заради подобни безобразия по този и други подобни начини!


_____
Впрочем - всички могат да отидат и да видят едно подобно, но МНОГО ПО-ДРАСТИЧНО БЕЗОБРАЗИЕ, описано по един много силен начин в статия ("Евала бе, митница") в "Дневник":
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/01/06/838566_evala_be_mitnica/

Edited by - kkabakciev on 01/09/2010 08:50:56
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
http://www.pueron.org/pueron/forum/ © 2000-05 Snitz Communications Go To Top Of Page
Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.05