Публикувано в http://oshte.info/004/000105/02/1402/04.htm

14 февруари 2005, 15:46

"Не" на държавно-административния диктат в науката и образованието

Галя Маринова

На 02. 02. 2005г. в зала "Вяра" на Столична библиотека се проведе дискусия за реформата във висшето образование и науката и за новия Закон за научните степени и научните звания (ЗНСНЗ). Коментираха се наболелите проблеми в кадровия състав на университетите и научните институти и неотложната необходимост от реформа в тази сфера за деблокиране на творческата енергия, демократичното мислене и гражданското поведение в България като задължитена стъпка по пътя към Европа и свободния свят.

В препълнената зала се проведе оживена дискусия, която може да се резюмира в следното:

·        Учените констатират незадоволителното състояние на системата на подбор на кадрите във ВО и науката и необходимостта от реформа с оглед критериите в развитите страни, в Европейския съюз и САЩ. Отчетоха се като крайно наложителни промените в ЗНСНЗ. Бе направен изводът, че ако това не стане сега, ще се наложи да се сезират институциите на Европейския съюз.

·        Учените настояват за децентрализация на науката като се започне от минимизиране на ролята на звена като ВАК и президиума на БАН и се стигне до формиране на общност от относително равностойни и с равни права редови учени, които да участват в преподавателската дейност чрез свободно избираеми курсове без санкцията на манипулирани съвети (на разни административни нива) и в разпределението на финансовите субсидии от българските и най-вече от международните (в частност - европейските) фондове. Новият закон следва да преустанови присвояването на труда (научни статии и договори) на редови учени от висшестоящите администратори като ограничи ролята на манипулируемите и напълно безотговорни съвети (на всички административни нива).

·        Учените настояват да се олекоти системата от научни степени и звания до един докторат, асистенство и професура. Това ще лиши политически угодната администрация от непрекъснат контрол върху личността и ще позволи енергията на учените да се насочи към творчество и наука за доброто на България, а не към растеж в йерархията от степени и звания.

·        Учените настояват за обективни научни критерии, както за иницииране на конкурс за хабилитация, така и за класиране на кандидатите в един конкурс. Инициативата за научната кариера да се остави на редовите преподаватели и учени, а не да е функция от тънките сметки на административните ръководства по места. Законът трябва да осигури независимост и обективност на рецензенти и членове на комисии за оценка. Трябва да се формират комисии от специалисти в областта на конкретната процедура. За да се избегнат конфликтите на интереси, членовете на тези комисии и рецензентите следва да се избират по жребий от национална листа на хабилитираните лица и да са извън звеното, в което работи кандидата.

·        Новият закон трябва да съдейства за изтегляне на центъра на тежестта на пирамидата на научните кадри във възрастовата граница 30-55 години. За тази цел трябва да има ясен  вход в науката на докторанти и трябва да се отблокира прехода нехабилитиран - хабилитиран учен, чрез изчистването му от административни пречки и местни користни интереси. В закона следва да се включи член за пенсиониране на 65 години на всички хабилитирани лица в университетите и научните институти, независимо от титлите и званията им.

·        Учените се обявяват категорично против политическата намеса в кадровия подбор на научните кадри. Тази намеса се изразява в запазването на партийно подбрания по времето на социализма кадрови състав, който се съпротивлява със зъби и нокти, за да не отстъпи позиции на истински учени и истински преподаватели. Затова учените за пореден път настояват за отваряне на досиетата на заетите във ВО и науката, за да се види кои са били творци на наука и кои са доносничили за колегите си или са обслужвали научния шпионаж. Да се надяваме, че въпреки изоставането и България ще направи тази крачка още преди влизането в Европейския съюз.

·        В тази насока са и предложенията за криминализиране на плагиатството. Не може да оставим апетитът към Еврофондовете за наука и ВО да пълни висшите администрации на тези сфери с  "учени-ментета" (нещо като фалшивите парични знаци, които напоследък залавят), които имат някои външни белези на учени, а именно дипломи за степени и звания, подарени от политически подбрани съвети, където вероятно са представили  изплагиатствани или направо присвоени научни трудове. Парите за ВО и наука трябва да се дадат за ВО и наука, в противен случай направо да се обяви, че се дават за политически партии и свързани с тях фирми. Не е необходимо да минават през науката, за да я омърсяват.

Някои от участниците припомниха опасенията за това, че всяка промяна е трудна и в известен смисъл частична, и оттам крие и рискове, но като цяло стотината участници в дискусията се обявиха:

·        ЗА промяната на ЗНСНЗ още от сегашния парламент и

·        ЗА оказване на натиск към институциите за провеждане на истинска реформа, а не козметики и псевдореформи.

Още материали по темата може да се намерят на сайта: www.pueron.org/pueron/

·        Анкета за необходимите промени в закона за НСНЗ; Коментари към резултатите от анкетата;

·        Дискусия в зала "Вяра" от 02. 02. 2005г.;

·        Материали за книгата "Храмът";

·        Коментари и анализи на учените от Инициативния Комитет "Учени за нов закон за НСНЗ".