Author |
Topic |
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 12/23/2008 : 06:42:18
|
Ще проверят ли и ЗВО и ЗНСНЗ? Както знаем кадровата политика във ВУ и в БАН се основава предимно на фамилна приемственост. Ето и сега една от нашта катедра я тикат напред защото баща и е в Научната комисия на ВАК. Докога???
Променят 40 закона заради роднини, предрича 24 часа. www.frognews.bg 23.12.2008
Правителството ще промени 40 закона днес, за да гарантира, че представителите на държавните институции няма да използват служебното си положение за облагодетелстване на роднини. Целта е документите да бъдат приведени в съответствие със закона за конфликт на интереси, който влиза в сила от 1 януари 2009 г. На висшите чиновници се дава един месец срок да декларират дали работата им не е свързана с бизнеса на техни близки. Според част от предлаганите изменения за конфликт на интереси ще се проверяват не само семейства, но и живеещи без брак двойки. Облагодетелстването по любовна линия също ще се преследва.
|
|
|
moderator
Bulgaria
2231 Posts |
Posted - 10/05/2012 : 12:30:56
|
Случайно попаднах на развитието на случая с депутатската дъщеря, кандидатстваща за доцент:
23.01.11 Доцентка не направи доцент автор:Максим Караджов http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=752563
Само 1 глас не стигна на д-р Виолета Чернодринска, журирана на конкурс за доцент от майка си, доц. Геновева Алексиева, депутат от ГЕРБ, за да получи мечтаното научно звание. При тайното гласуване на 5 януари т.г. на най-горната инстанция - президиума на Висшата атестационна комисия (ВАК), щерката получи 13 гласа “за” от общо 27 академици и професори. По регламент на д-р Чернодринска са й били нужни 14 гласа, за да спечели едно от трите места за доцент в катедра “Очни болести” на Александровска болница.
Спечелилите конкурса д-р Анна Попова, д-р Иван Танев и д-р Димитър Дъбов до миналия четвъртък не бяха сигурни дали наистина им е присъдено званието. След като то се изплъзна буквално под носа на щерката, се разразила “война на тихия фронт”. Лобито на загубилата страна усилено търсело процедурни пропуски и хватки, за да анулира конкурса, твърдят участници във вота.
Свидетелствата на ВАК за доцент бяха връчени на спечелилите трима очни лекари чак на 20 януари т. г.
Ще оспори ли щерката решението на ВАК?
“Няма да коментирам решението на президиума на ВАК, няма да кажа и дали и какви действия ще предприема”, троснато заяви по телефона за “Труд” д-р Виолета Чернодринска. Тя е детска очна лекарка и като на шега премина през цедилото на първите две инстанции на конкурса. На първата, специализираният съвет по офталмология, провел се на 25 юни м.г., в журито участваше майка й, депутатката от ГЕРБ и зам.-председателка на ключовите здравна и социална комисия на Народното събрание доц. Геновева Алексиева. Тогава майката не си направи отвод и “Труд” разкри недопустимата родителска закрила. А тя е била решаваща, защото на първото отсяване, извършено от научните рецензенти проф. Цветан Марков и проф. Валентина Златева, при 9 кандидати дъщерята на депутатката е класирана на неизбираемото 4-то място. После при тайното гласуване, в което участва и депутатката майка, чедото набира нужните гласове и се изкатерва до печелившето второ място. И продължава нагоре, макар участници в конкурса писмено да сигнализират ВАК за явния конфликт на интереси. Ефект никакъв.
Участието на майката в гласуването е в разрез с чл. 2 и чл. 3 от Закона за предотвратяване и разкриване конфликта на интереси, както и чл. 10, ал. 2 от Административно-процесуалния кодекс, обясниха тогава юристи (виж карето).
Майката сама подаде оставка
След публикацията в “Труд” от 18 август м.г. под напора на общественото негодувание депутатката Геновева Алексиева бе принудена да подаде оставка от двата поста в парламентарните комисии. Но в същото време процедурата на щерка й към мечтаното научно звание така и не секна.
През ноември м.г. д-р Чернодринска успя да мине и през втората инстанция - медицинската комисия на ВАК. Нейният председател, хирургът проф. д-р Тома Пожарлиев, обясни пред “Труд”, че неговата комисия няма правомощията да върне процедурата заради родителската намеса. А и по думите му Александровска болница спешно се нуждаела от доценти. Така скоропостижно кандидатурата на депутатската щерка стигна до президиума на ВАК. Той се председателства от филолога проф. Александър Федотов и е съставен от още 27 изтъкнати академици и професори от всички научни области. На гласуването в случая липсвал само починалият през м.г. акад. Матей Матеев.
Проф. Герджиков: Моралът наклони везните
“Проведе се разгорещена дискусия преди гласуването и определящото за избора бе, че от чисто морална гледна точка майка и дъщеря в един конкурс не е правилно да участват”, обясни пред “Труд” известният юрист проф. Огнян Герджиков, член на президиума на ВАК и участник в гласуването.
Според него депутатската дъщеря била добър специалист, но майка й й направила лоша услуга. Загубилата конкурса може да обжалва пред Върховния административен съд.
“Тя има право да оспорва избора. Мотивите й може да са законите, които уреждат даването на научни степени и звания, където не е предвидена изрична забрана родител да журира детето си”, предположи проф. Герджиков. И не да си спомни досега да е оспорвано решение на президиума на ВАК пред ВАС.
Най-силният коз за загубилата страна
Любопитното е, че още на първия етап на конкурса за доценти по очни болести, в журито участва и друг родител на един от кандидатите. Проф. Веселин Танев, както и депутатката майка, също журира детето си, д-р Иван Танев. Синът обаче при тайното гласуване събира 2 гласа по-малко от нужните и още тогава отпада. Но оказва се временно. Името на д-р Иван Веселинов Танев се появява в списъка с предложените за гласуване за доцент от президиума на ВАК. И там на 5 януари т.г. възмутените от морална гледна точка заради депутатската щерка академици невъзмутимо гласуват 18 гласа “за” сина на проф. Танев и той е избран за доцент!?
Победено ли бе връзкарството?
Така връзкарството в академичните среди бе изкоренено, но витиевато, по соломоновски. Получилата гласност и обществено негодувание половинка от скандалния конкурс бе отстранена, защото реално застраши непоклатимата академична благодат. А стаилата се половинка - на професорския син, по терлици премина всички нива и се окичи с “доцент”.
Как ще обяснят “от морална гледна точка” избора си 18-те членове на президиума, гласували тайно “за” професорското чедо?
Максим КАРАДЖОВ
Мнението на експерта юрист “Съгласно чл. 10, ал. 2 от АПК в конкурсите за научни степени и звания не може да участват длъжностни лица, заинтересовани от изхода им или ако имат отношения с участниците, които пораждат основателни съмнения за безпристрастието им”, разясни пред “Труд” юристът Стефка Манева, експерт по правата на академичната общност.
Законът за конфликт на интереси, чл. 2, ал.1 сочи, че конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо публична длъжност, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията му или задълженията му по служба. А според чл. 3 от същия закон депутатите са публични личности.
|
|
|
Topic |
|
|
|