http://www.pueron.org/pueron/forum/
http://www.pueron.org/pueron/forum/
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Uceni za nov zakon za naucnite stepeni i zvania
 Forum
 За индустрията и научната политика

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert Email Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is ON
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

T O P I C    R E V I E W
Drozdstoj Posted - 10/26/2007 : 19:05:16
Проблемът, който поставям, според мен свързва в един континуум всички наши разговори досега.
Именно, реформата във висшето образование и науката се очертава като функция от политическата воля за промяна и добър мениджмънт на същата. От друга страна коруптивните връзки на политическата с икономичеката мафия твърдо осуетяват всеки опит за прозрачен и ефективен публичен дебат с конкретни последствия по този така болезнен проблем.
Оттук следва, че редукцията на академичния потенциал на страната представлява интерес за индустрията (средите на бизнеса) и нездраво обвързаната с тях несменяема политическа олигархия.
Нека за начало да се опитаме да коментираме: защо
15   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Andrey_Kurtenkov Posted - 02/11/2012 : 09:48:19
Едно линкче само отпреди два месеца, предназначено за нахаканите комсомолчета с представи за науката, изградени на основата на холивудските филми:
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4356871
Само преди два месеца родни и чужди учени бяха единодушни, че тази година ни чака страшна суша...
Ето защо, трябва да бъдем малко по-смирени и по-разумни и да не абсолютизираме думата на авторитета.
Затова и трябва да сме по-внимателни при вкарването в реалния живот на препоръките на учените (за да не стават такива щуротии, като принудата да се съобразяваме с регламентирането на "въглеродните емисии").
И за пореден път моля - нека младите специалисти да не си мислят, че светът започва от тях; никакво прекрасно владеене на английски език и никакво прекрасно ориентиране в Интернет не може да компенсира личността на учения.
moderator Posted - 09/23/2011 : 16:48:57
Къде е науката в надпреварата за "Дондуков”2, питат учени
23.09.2011

http://news.ibox.bg/news/id_2085311219

В деня, в който България отбелязва Европейската нощ на учените, млади представители на научната общност зададоха въпроси към кандидат-президентските двойки. От сдружение "Когито" и Докторантския съвет към Българска академия на науките отправиха няколко питания към кандидатите за „Дондуков" 2.

Докато Европейският съюз, в желанието си да бъде конкурентоспособен на икономиките на Азия и Америка, избира курс към икономика, основана на знанието и иновациите, в България науката загива поради липса на перспектива пред младите изследователи, посочват учените.

Като аргумент те изтъкват, че у нас се отделят най-малко средства от БВП за наука. В съчетание със скандалите във фонд "Научни изследвания" и ниското заплащане на труда, това води след себе си до необратим отлив на младите изследователи от науката, допълват те.

В тази връзка младите научни кадри се интересуват как кандидатите за държавен глава виждат развитието на науката в Българи и има ли изобщо тя бъдеще у нас.

Включили ли сте в предизборната си платформа конкретни мерки за подобряване на състоянието й, обръщат се още учените към „наследниците" на Георги Първанов и настояват за краткото им представяне.

В случай, че такива мерки липсват, учените искат и аргументация за отсъствието им в кандидат-президентските платформи.

Надяваме се, че в своите отговори ще ни спестите популистки изказвания, на каквито вече сме се наслушали, посочват в заключение младите учените.

Philip_Petrov Posted - 07/04/2011 : 12:05:41
С две ръце гласувам ЗА "двете думи" от последното изречение.
Andrey_Kurtenkov Posted - 06/30/2011 : 21:20:21
Струва ми се, тази тема е подходяща да ви информирам, че преди малко повече от денонощие започна дебата
Трябва ли продуктите от клонирани животни да бъдат задължително обозначавани?
http://www.capital.bg/interaktiv/debati/20_triabva_li_produktite_ot_klonirani_jivotni_da_budat/1113886_triabva_li_produktite_ot_klonirani_jivotni_da_budat/?p=0
на страницата на в-к "Капитал" - доколкото знам, тези дебати не излизат в хартиения вариант на вестника, който желае - може да се включи там, а евентуално - да продължим дискусията и тук.
Аз, честно казано, очаквах една доста по-миролюбива дискусия, понеже предполагах, че с моята опонентка имаме доста по-близки възгледи - оказа се, че явно натрупванията на различия (възрастови, географски, свързаност с практиката) ни раздалечават твърде много.
Безкрайно странно ми е и че побързаха да ме определят за "зелен талибан" - при положение, че от другата страна съм получавал неведнъж точно противоположни оценки.
С две думи - аз нямам абсолютно никакви опасения, че ако ям месо от клонирани животни и ще почна да фосфоресцирам, но смятам, че етикетирането е задължително, за да има потребителят възможност за избор и да бъдат озаптени желаещите да разбогатеят покрай тази поредна черна дупка в науката.
Philip_Petrov Posted - 08/13/2010 : 10:49:47
Истината както винаги е някъде по средата. "Пазарът решава" е нещо много хубаво, но за съжаление доказано води до все по-ниско и по-ниско качество. И това е неоспорим факт във всички сфери на живота.

Например сиренето, което ядем в момента, независимо от марката си и магазина, е сплав от обикновен талашит, тибешир, мръсна вода и сол за вкус. То не ни вреди впрочем, живи сме... но плащаме тази стока, струваща 2 лева като за сирене по 8 лева. И някой прави големи пари от този процес. Нямам нищо против да се продават смески от талашит, тибешир, вода и сол (стига да не вредят на здравето и да не са опасни), но нека бъде ясно на потребителя, че те са такива, а не са си преписват фалшиви ценности. Тогава и крайната цена на талашита ще стане нормална. А сега сме излъскали един Москвич, брандирали сме го и твърдим, че е Ролс Ройс. Това е измама и трябва да се разглежда като криминална дейност!

Така, че според мен държавни стандарти трябва да има, особено за храните. Но в същото време те не трябва да се ръководят от някаква инертна и бюрократична система, която приема нови стандарти само чрез корупционни схеми. Именно последното е проблема. Защото "бизнесът" едва ли ще позволи именно на научните общности да контролират стандартите. А именно те трябва да го правят!
Andrey_Kurtenkov Posted - 08/04/2010 : 08:44:25
Във връзка с прословутите "нови" стандарти за млечни и месни продукти, с които ни проглушиха ушите напоследък като някакво високо достижение и посрещани с дружно одобрение от електората, се изписаха толкова глупости, че вече само четя и се дивя.
1. Никой никога до тази кампания не е отменял стандартите за млечни и месни продукти от Живково време - ето тези, например са си все още действащи (или поне бяха такива преди настоящата кампания):
БДС 539:1974 Мая за сирене (течна)
БДС 12180:1974 Месо от птици. Разфасовка за кулинарни цели
БДС 555:1977 Месо свинско на половини
БДС 3136:1977 Месо от едър рогат добитък за преработка
БДС 3137:1977 Месо от свине за преработка
БДС 14277:1977 Бактерийни култури за производство на сирена
БДС 4348:1978 Месо от дребен рогат добитък. Разфасовка за кулинарни цели
БДС 4349:1978 Месо от свине. Разфасовка за кулинарни цели
БДС 889:1980 Извари. Общи изисквания
БДС 12181:1981 Салами от птиче месо. Общи изисквания
БДС 15273:1981 Пастети от птиче месо стерилизирани. Общи изисквания
БДС 12:1982 Мляко кисело българско. Общи изисквания
БДС 3055:1982 Месни продукти. Опаковка, маркировка, съхранение, транспорт и документация
БДС 4662:1984 Месо от зайци (питомни и диви)
БДС 5008:1982 Месни продукти. Класификация
БДС 5121:1982 Месни продукти. Термини и определения
БДС 359:1983 Месо от домашни птици
БДС 1537:1983 Колбаси кръвни. Общи изисквания
БДС 2589:1983 Салами трайни суровосушени и суровосушени и пушени. Общи изисквания
БДС 18:1986 Салами варено-пушени полутрайни и трайни. Общи изисквания за качеството
БДС 338:1986 Консерви месни. Месо свинско в собствен сос
БДС 2524:1986 Консерви месни. Месо телешко в собствен сос
БДС 16511:1986 Закваски за кашкавал
БДС 11:1987 Мляко краве прясно за консумация. Общи изисквания
БДС 14:1988 Кашкавал от овче мляко "Балкан"
БДС 15:1988 Сирене бяло саламурено овче
БДС 2651:1988 Сирене бяло саламурено от краве мляко
БДС 3370:1988 Сирене бяло саламурено смесено (от овче и краве мляко)
БДС 3528:1988 Кашкавал от краве мляко "Витоша"
БДС 659:1989 Сирена топени
БДС 1035:1989 Консерви месни, месо - растителни, рибни и други, приготвени с продукти от животински произход. Правила за вземане на проби и методи за изпитване
БДС 10945:1991 Бактерийни култури за българско кисело мляко
- и така, за мен е съвършено необяснимо, как може да се говори, че досега било нямало стандарти, както и (след като декларираната цел беше връщането на вкуса на млечните и месните продукти от времето на социализма) защо трябваше да се съставят колективи за изработване на нови стандарти (и да им се плащат тлъсти хонорари - да не говирим и че участието в такива колективми носи много точки при атестирането), вместо просто да се въведе отново контрол по споменатите (а и други, които вероятно съм изпуснал - просто тези имам под ръка). Ако на министер Миро това не му е било известно (много странно ако е така, при положение, че е бил Секретар на НВМС), то научните работници на държавна работа (като мен) винаги са на разположение на управляващите за абсолютно безплатни консултации - какво е пречело на неговите хора, ако не знаят нещо да се консултират с нас - тези, които знаем? - постоянно ни критикуват, че държавата не получавала достатъчно за парите, които ни дава, а пък сами не ни търсят тогава, когато бихме могли да сме им полезни (и още по-лошо - когато сами си предлагаме услугите - пак повтарям - абсолютно безплатно - така и би трябвало - нали българският данъкоплатец ни храни - и тогава пак не ни обръщат внимание);
2. Словосъчетанието "качество на продукта", като почти всички други думички, е многозначно - нека да различаваме качеството като безопасност, от качеството като хранителна стойност - по отношение на първото трябва да има железни правила, по отношение на второто - всичко трябва да се остави на "дългата ръка на пазара";
3. И досега никой не е пречил на българския потребител да купува "изделия от истинско месо" - какво ще се промени с тази широко рекламирана кампания - не мога да разбера - какво, не знаете кои кренвирши боядисват водата като ги варите ли? Ама те са от най-вървежните... И с млечните продукти е така - вкусът на българите се промени и вече предпочитаме "по-сладък" тип кисели млека пред традиционното българско кисело мляко - и пазарът се подчинява на тези предпочитания - ако българският потребител предпочиташе традиционния български вкус - производителите щяха да се надпреварват да му предлагат такъв продукт и без никакви държавни стандарти;
4. На министер Миро следва да му бъде потърсена сметка за антиреклама на съществуващи на пазара продукти - че не били отговаряли на стандарти, които не са задължителни - ами - като не са задължителни, значи никой не е длъжен да се съобразява с тях - ако тези продукти са вредни - какво търсят на пазара? - ако не са вредни - той защо си позволява да говори срещу тях? - с вменяването на НВМС за задължение да контролира спазването на новите стандарти, политическото ръководство на министерството директно грубо се намесва в конкуренцията на пазара - работа на НВМС е да контролира безорасността на продукта, а не колко зрънца черен пипер има вътре;
5. Големият проблем в случая е липсата на съответствие между написаното на етикета и съдържанието - и решаването му няма нищо общо с нововъведените стандарти;
6. Задължителни стандарти не може да има - защото по този начин се спира развитието и интродуцирането на нови продукти на пазара става невъзможно (разбира се, става въпрос за разрешени за употреба суровини - напр., прословутите "Е"-та, срещу които всички роптаят са разрешени за употреба - ако са вредни - би трябвало да ги забраним, нали така?) - този въпрос сме го обсъждали и на научни конференции - винаги ще се намери някой недоразбрал, дето започва да хленчи как хубаво било по Живково време, когато стандартите бяха задължителни - но за щастие болшинството веднага скачаме и му обясняваме, че на свободния пазар няма място за задължителни стандарти (освен, както бях писал по-горе - за тези, свързани с безопасността) - съвсем лаишки да си го представим - значи - задължаваме производителите на луканки дадена подправка да е точно 0.5 % в крайния продукт - ни повече, ни по-малко - и какво? - ако има малко повече от тази добаква - ще конфискуваме и унищожим продукта ли?
7. Дори когато нещо е забранено за продажба, не значи непременно че е вредно - напр., у нас доскоро бе забранена продажбата и консумацията на конско месо - въпреки че преди това сме го яли хилядолетия наред - и нищо лошо не ни е станало - но беше забранено (подобна е ситуацията с неузрялото сирене, което уж било източник на зарази и е забранено за продажба в търговската мрежа - всъщност става въпрос за чиновническо залитане - аз много обичам неузряло сирене, ял съм го много и съм жив още; подобна е ситуацията и с мътеницата - понеже се разваля много бързо, продажбата й е забранена - вместо да се даде възможност на производители и търговци, когато е възможно да се организират както трябва и да я продавата законно - защо в изостанала, дивашка, азиатска, татаромонголска, и пр., Русия могат да се организират така, че да продават мътеница в магазина, а пък ние, европейците, не сме кадърни да го направим? - и сме тръгнали по по-лесния път - забраняваме - и всякакви проблеми изчезват).
moderator Posted - 07/19/2010 : 19:35:05
Институтът по лозарство и винарство на протест
19.07.2010, 19:11 (обновена 19.07.2010, 19:14)
http://news.ibox.bg/news/id_1604163312


Специалистите от единствения у нас Институт по лозарство и винарство в Плевен излязоха на едночасов мълчалив протест.

С лозунги "Престъпление е да бъде закрит институтът по лозарство и винарство" и "Настояваме за бъдещето на лозарската и винарската наука", те поискаха правителството да не приема проекта за закриването на института и преструктурирането му в Изпълнителна агенция по лозата и виното:

„Не може едно научно учреждение, което е създало българското лозарство, да бъде закривано, особено при положение, че в неговата експериментална база се намира най-голямата ген-банка в областта на лозарството.

Отделно е създадена маточна база, от която се снабдяват почти всички производители на лозовопосадъчен материал в страната.
Никъде не се третира въпроса как ще бъде съхранена тази база.

Институтът е със 100-годишна история, припомнят работници в него. Според тях закриването и т.нар. преобразуване се дължи на бизнес интереси към избите - малка и голяма, които в момента се използват само с учебна цел.

В института са създадени над 40 сорта. Миналата година са утвърдени 4 клона и 6 сорта. Не сме спрели работата през тези години, въпреки намаленото финансиране на института."
Andrey_Kurtenkov Posted - 05/30/2010 : 08:18:24
Че те българските пивоварни са си собственост на големи чужди производители (и то - мисля, че всичките са все от ЕС) - процесът на тяхната приватизация всъщност е образец - тя беше осъществена много бързо, при четири последователни правителства (Беров, Виденов, Софиянски и Костов - може да се каже, че към 1998-ма вече беше приключила) и доведе до чудесни резултати - ако всички други чужди инвеститори бяха като тези от пивоварния бранш, днес нямаше в България да има антиевропейски настроения и "приватизация" да е синоним на всичко най-лошо, което може да съществува в реалния сектор. Да сте чули, например, за някакви груби нарушения на трудовото законодателство в техните предприятия? Или за далавери с ДДС и акцизи? Имаше чат-пат инциденти с натриева основа в бирата - тя се използва в даден момент на технологичния процес при измиването на на бутилката, но изобщо не ми е ясно как може да попадне в крайния продукт - може и да е ставало въпрос за гадни номерца. Да не забравяме и обществено-полезната им роля - напр. кампанията "Да спасим мъжа" - ценна проява в тези времена на пълзяща метросексуалност ; масово пивоварните са и сред основните спонсори на всевъзможни събития на масовия спорт. Често цитирам като пример за положителното влияние на почтения пазар и фактът с появата на тъмното пиво - у нас такова не беше произвеждано от началото на 70-те; след приватизацията си, великотърновската пивоварна първа се сети да пусне производство на тъмно пиво - с доста песредствено качество, между другото - само че за самия факт, че го пусна, заслужават одрен "Стара планина с лента" - защото тогава и другите пивоварни изведнъж се юрнаха да пускат тъмно пиво - и по този начин, тази изцяло забравена напитка отново влезна в широка употреба.
А това, което прави Сергей Иванов след изгонването му от БАН (доколкото разбрах - истинската причина да е изгонен е именно това, че е бил активен в желанието си да се занимава с научна дейност - в много научни звена у нас такива екземпляри са крайно нежелани - а се толерират тези, които тихичко и кротичко си живуркат, без никакви амбиции и без никакъв мерак за научна дейност) е много показателно и заслужава специално внимание, защото прави на пух и прах редица митове, на които се базира господството на научната номенклатура. Не може на първо място да не споменем това, че неговата лаборатория няма как да има достъп до "парите за наука" (освен ако не работи в сътрудничество с някоя "официално призната" научна организация) - което си е нонсенс отвсякъде - значи - излиза, че важното е не дали реално вършиш или ни вършиш научна дейност, а колко са тежки топовете хартия на всевъзможните документи за твоята структура. Тук следва да се спомене и любимото на някои противопоставяне между "фундаментална" и "приложна" наука (като това последното даже не било наука, според някои - имах тук тема, посветена на този въпрос - като има случай, няма да е лошо "да се дръпне" пак напред - понеже въпросът си остава актуален). Не мога тук да не спомена и една моя стара мантра - за това, че изискванията, които Брюксел има към нашия реален сектор, в областта на производство, преработка и търговия със селскостопански продукти, всъщност са много по-тежки, от прилаганите към старите членки - http://ivaynanay.blogspot.com/2010/03/blog-post.html - което си е много гадно, както и да го погледнеш. Да спомена, в този дух, че от "Нутрейшън ревю" не са много коректни, като сравняват с бялото вино - що не сравняват с червеното? - тогава бирата ще отстъпва; което не е неин недостатък, разбира се, двете напитки - червеното вино и бирата ни осигуряват необходимите антиоскиданти през всички сезони и с всички видове основни ястия, предястия, следястия, и пр. мезета - или - както беше писал един брат-пастафарианин за бирения вулкан, който ни очаква в пастафарианския рай - The beer volcano in Pastafarian heaven actually dispenses the beverage of your choice (or at least beer that tastes like whatever beverage you prefer).
moderator Posted - 05/30/2010 : 06:29:30
Интересно изследване на нашия приятел Сергей Иванов:

Българската бира като германската
Родното пиво спасява от инфаркт и рак

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-05-30&article=326651
СОФИЯ. Българската бира по нищо не отстъпва на тази, произвеждана в Германия, Италия и САЩ. Това доказа изследване на независимата лаборатория "Център по биология и храните", резултатите от което излязоха тази седмица. Данните показват, че в най-разпространените марки бира, които се произвеждат в България, има точно толкова антиоксиданти, колкото и при пивото, което правят едни от най-големите производители в света. Според шефа на лабораторията и доктор по биология Сергей Иванов наличието на достатъчни количества антиоксиданти в консумираните от нас храни и напитки успешно обезврежда токсините, натрупани в тялото на човека. Получените данни от изследванията у нас са сравнени с подобни анализи на чуждестранни лаборатории. "Получените резултати не са изненада за специалистите. Според публикации в "Нутрейшън ревю" и други научни издания при еквивалентно алкохолно съдържание бирата съдържа над два пъти повече антиоксиданти от бялото вино. Това позволява на потребителите да набавят необходимите вещества чрез консумация на умерени количества бира", коментира Ивана Радомирова, главен секретар на Съюза на пивоварите. Антиоксидантите са важни за здравословния начин на живот, защото се счита, че намаляват риска от инфаркт, като потискат образуването на тромби в кръвта, обясняват експерти. Възможно е те да служат и като защита срещу рака благодарение на свързването си с токсините.
Кристиан КОСТУРКОВ
moderator Posted - 01/07/2010 : 18:51:06
Селскостопанската академия протестира срещу готвени реформи
Бизнесът масово иска закриването или приватизацията й
Влади Якимова
7 Януари 2010

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=160462&srcpos=9

Допитване на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) до бизнеса за това полезна ли му е Селскостопанската академия (ССА) и ако зависи от тях дали я биха приватизирали, закрили или реформирали, предизвика недоволство в ръководствата на научното звено и на институтите към него. В четвъртък те изпратиха протестна декларация до министъра на земеделието Мирослав Найденов, с която възразяват срещу изготвен от зам.-министъра Георги Костов оперативен план за оптимизация на структурата на академията, тъй като бил необоснован и непрофесионално подготвен.

В документа, подписан от 33-ма представители на институти към ССА, опитни полета и експериментални бази, но не и от шефката на академията Светла Бъчварова, се посочва, че досега в структурата са извършвани множество реформи и звената в нея сега “извършват трансфера на научни знания в практиката“.

Представители на ръководството на академията заявиха пред Mediapool, че в сегашния си вид звената към академията си вършат работата и са полезни на земеделските стопани.

Не така обаче мислят браншовите организации в отрасъла. Според тях, ССА не изпълнява основните си функции да подпомага бизнеса в практиката с научни изследвания. Масово различните земеделски организации искат академията да бъде закрита, да й се отнемат функции и дори да бъде приватизирана, което най е притеснило ръководствата.

“Гузен негонен бяга“, коментира реакцията на ССА зам-министърът Георги Костов пред Mediapool. По думите му въпросната анкета е била раздадена на браншовиците едва преди ден и е странно толкова бързо от академията да излизат с декларация, при положение, че все още не е приключило допитването и въобще не са избистрени идеите.

Искаме да разберем доколко бизнесът ползва стандартите и услугите на академията, за да не съществува тя в този си вид на звено, откъснато от практиката, заявиха за Mediapool и от пресцентъра на МЗХ. Целта ни е да направим полезна за селското стопанство структура, като бизнесът ще предложи модел, при който ССА да не е изцяло на държавно финансиране, а да се издържа и от публично-частно партньорство при реализацията на различни бизнес проекти, допълниха от ведомството.

От академията твърдят, че са изолирани от решаването на съдбата им. Според представители на съвета на директорите те не са канени на срещите, на които е дискутирано бъдещето на ССА, въпреки изразеното желание от тяхна страна. Костов обаче отрича това да е така. По думите му досега се е състояла една среща по въпроса и на нея са присъствали хора от академията и на тях им е обяснена идеята на МЗХ.

Освен това бъдещето на селскостопанската наука ще е предмет на подготвяна публична кръгла маса, която ще се състои през март-април, допълни зам.-министърът. След това на ССА и звената й ще бъде направен външен одит чак тогава ще се изготвя стратегия за развитието й като научно-приложно звено и едва в края на октомври може да се предприемат промени в Закона за селскостопанската академия.

“Никой не смята да уволнява, да реже хора, а да се анализира положението. Ако всичко е наред, нищо няма да се пипа“, каза Костов. По думите му обаче не може да продължава сегашното положение, в което академията харчи 40 млн. лв. годишно, а фермерите масово да ползват чуждестранни семена и продукти. Според шефката на ССА Светла Бъчварова обаче 90 на сто от използваните сортови семена у нас били на академията.

Селскостопанската академия и нейните структури попаднаха в грандиозен скандал още в началото на мандата на правителството на ГЕРБ. Проверка на земеделското министерство установи, че с имоти на опитни полета и институти към ССА са извършвани в нарушение редица сделки, от които държавата е загубила милиони, а определени фирми са се облагодетелствали. Резултатите от инспекцията бяха внесени в прокуратурата за разследване.

Освен това още с идването си на поста агроминистърът Мирослав Найденов заяви, че идеята на новото ръководство е да се свърже работата на академията със Службата за съвети в земеделието и двете трябва да станат финансово-приложно звено, което да работи за иновациите и модернизацията на селското стопанство.

Той също така поиска от шефката на академията Светла Бъчварова, която в миналия кабинет бе зам.-министър на земеделието, пълен доклад и анализ за предприемане на структурни реформи в ССА, на чиято база ще се вземат решенията.

Тази самооценка обаче още не е предоставена, заяви Костов. Когато я получимq тя също ще бъде взета предвид, допълни той.
B_Yovchev Posted - 11/21/2009 : 12:12:59
До Галя Маринова - ИРИОН

Относно: II етап на Националния форум за науката – 27.10.2009 г.

Във връзка с изпратената ми покана за участие Ви изпращам следното предложение:
Обосновка: В България, независимо от много ограничените финансови средства и остаряло инструментално оборудване във всички научни и научно производствени организации на БАН, ВУЗ, институти, лаборатории, иновативни предприятия и фирми се провеждат изследвания и се решават задачи с висока научна и пазарна стойност. Тяхната тематика обаче е разпокъсана и не е целенасочена към изпълнение на комплексни задачи с висока икономическа ефективност.
Например: по-време на скоро проведената Национална конференция ТЕЛЕКОМ 2009 с международно участие с основен организатор „Секция технически науки” при СУБ, беше констатирано че младите учени, които преобладаваха на конференцията, представиха много стойностни доклади по научни теми свързани с най-новите направления в развитието на цифровите технологии и новата генерация телекомуникационни мрежи; но едновременно се отбеляза, че е налице една фрагментираност на темите, с които се занимават отделни учени или малки колективи от учени. В различните Университети, младите учени много често работят откъснато едни от други. Липсват доклади свързани с проекти за изграждане на цифрови интегрирани информационни системи каквито са пазарните и държавните потребности. Такива големи системни проекти ще интегрират разпокъсаните усилия на учените без да ги отклоняват от техните научни интереси. Едновременно ще предоставят така необходимите им финансови средства, a чрез общуването през „Интернет”, интеграцията ще става „online”, като всеки остава на своето работно място.

Предложение: Ръководство на БАН да поеме функциите на държавен Координационен орган за наука и технически прогрес, като заедно със СУБ, съвета на ректорите на ВУЗ и съдействието на МОН, Mинистерство на икономиката, Браншовите и корпоративни асоциации организират участие в конкурсите за разработване на големи проекти финансирани от фондовете на ЕС.
Изпълнителните колективи на проектите ще се формират от учени и специалисти от съответните тематични направления на научните организации и иновативните предприятия излъчвани от ежегодно провежданите конкурси от фондация „Приложни изследвания и комуникации” под патронажа на Президента на РБ.
Ролята на Иновативните предприятия е да участват в определяне тематиката, разработката на проектите, внедряване на резултатите и сервизирането на внедрените системи /продукти/.
Поздрави,
Проф. д-р инж. Б. Йовчев
moderator Posted - 03/12/2008 : 20:25:33
България на последно място в ЕС по брой учени и инженери
investor.bg 12.03.2008
България, заедно с Австрия и Словакия, заема последно място сред страните в Европейския съюз по отношение дела на учените и инженерите от цялото население, показва ново изследване на Евростат.

У нас, както и в останалите две държави, този дял е 3%.

Белгия се нарежда на челно място в класацията със 7,9%, следвана от Ирландия с 6,8%. Средното равнище за Общността е 4,8%.

Челната петица се допълва от Финландия (6,7%), Швеция (6,5%) и Дания (6%).

По данни на Евростат разходите на Европейския съюз (представени като дял от БВП) за проучване и развитие остават без промяна през 2006 г. спрямо предходната – около 1,84% от БВП. В сравнение с 2000 г. обаче се отчита понижение, като тогава този дял е бил 1,86 на сто.

Най-големи разходи в тази насока има Швеция (3,82% от БВП), следвана от Финландия (3,45%), Германия (2,51%), Австрия (2,45%) и Дания (2,43%). И по този показател страната ни е доста назад в подреждането (0,48%), изпреварвайки само Кипър (0,42%) и Румъния (0,46%).

Разходите на Германия, Франция и Великобритания формират около 60% от всички разходи за проучване и развитие в ЕС.
Democrat Posted - 03/03/2008 : 13:56:57
Да изобретим чиста съвест


Бизнесът ще финансира проекти на учени


От Емил Кацаров
в. 168 часа, 22-28 февруари 2008г., стр. 2

Наскоро разбрахме, че българските работодатели смятали да ударят по едно рамо на безпаричните ни млади учени. Бизнесът бил готов да съфинансира техни проекти, които имат практическо приложение в икономиката.
Идеята е похвална. Но, както е известно, бизнесът не хвърля пари на вятъра. Затова е добре младежите от БАН да не хабят напразно ценната си интелектуална енергия, а да работят върху хитроумни иновации, изцяло съобразени със специфичните условия в страната. Най-добре би било да се захванат с изобретяването на чиста съвест, но ето и някои идеи в тази посока:
- Първият хипотетичен проект, за който си струва да се дадат пари, е "Портативният гъзомиялник". Интересното при него е, че използва електрошокови и лазерни импулси от ново поколение, за да чисти осраните задни части на компроментирали се висши държавни чиновници. Ефектът му е двоен - масажира задника и стопява вонящите следи от безсрамно източени държавни средства. Така "добре облечените бизнесмени" ще могат спокойно да развиват стопанската си дейност, без да бъдат обвинявани, че са подкупвали политици и магистрати.
- Друго революционно изобретение, което би внесло порядък в макроикономическите показатели на страната, е така наречената "Парична бомба с елементи на банков трус". Характерното за нея е, че предизвиква неконтролируемо прехвърляне на активи от еврофондовете към частни банкови сметки в офшорни зони, без Брюксел да се усъмни в незаконността на финансовата операция.
- Интересно хрумване би била и "Духалка за нечисти съвести". Тя ще се захранва с алкални батерии и ще продухва качествено и за секунди мозъчните клетки на разкаяли се корумпирани министри. Хубавото при нея е, че ще изсветлява и най-тъмните моменти от новата ни история и ще превръща пладнешкия обир на милиони в героичен порив към капитализъм и демокрация.
- Забавен научен експеримент би била и "Дебеловратата мутра-касичка". Тя ще разполага с вграден чип за прикриване на червени куфарчета, а охранителят от 90-те, в чиито форми е отлята, ще показва среден пръст на всеки, дръзнал да проследи симбиозата между контрабандните канали и финансирането на политическите партии.
- "Пръдливата кукла Барби" ще съчетава образователни и еротични функции. Нашенската Барби-тамагочи ще може дистанционно да прави орална любов с вещината на новопроходила бизнес-дама. Заедно с това ще дава и начални уроци на млади държанки как да ръководят агенции за фотомодели, без да бъдат подозирани в проституция.


moderator Posted - 02/21/2008 : 14:09:42
Европа пише секретен доклад за нашата наука и индустрия
дата : 21 февруари 2008 г. 14:41 ч.
www.actualno.com

Филипов: Сега ще ни дадат реална оценка на това какво правим, може да се окаже, че наши институти, които са на върха, са една нула.

"Ние сме държава с големи традиции в науката и ако не си продадем сега ноу-хауто, губим всичко".

Това заяви секретарят на междуведомствената комисия на БАН и заместник-директор на Института за космически изследвания Лъчезар Филипов.

"Дойде време да се сравним с Европа. Сега ще ни дадат реална оценка на това какво правим, може да се окаже, че наши институти, които са на върха, са една нула", каза Филипов.

Поводът на коментара му е предстоящото връчване на нота на президента на Европейската космическа агенция за асоциирането на България в ЕКА.

В най-кратък срок след това ЕКА ще назначи две комисии, които ще инспектират състоянието на индустрията и на науката в България.

Целта е, когато започне работа с ЕКА, страната ни да има високо-развита индустрия и наука и след пет години да бъдем конкурентноспособни на европейските структури.

"Докладът на двете комисии ще бъде секретен и ще бъде връчен на министър-председателя и на председателите на междуведомствените комисии", заяви Филипов.

По време на тридневния форум в София, който се проведе от 13 до 15 февруари, делегация на ЕКА представи своята програма и екшън план за асоциирането на България.
moderator Posted - 02/19/2008 : 11:41:43
Държавата плаща за докторски титли
в.Стандарт, 19.02.2008 г.
Теодора Йолчева

СОФИЯ. Държавата ще финансира докторските степени на активно работещи в бизнеса. За това се разбраха вчера Конфедерацията на индустриалците и просветният министър Даниел Вълчев. В МОН са отделили около 2 млн. лв., за да платят квалификацията на желаещите да станат доктор на науките. Програмата е част от т. нар. Лисабонска стратегия. Според нея към 2010 г. в ЕС трябва да има около 200 000 души със степен "Доктор". На Запад 3-4-ма на всеки 100 души имат тази степен, а у нас на година са едва 200, обясниха от МОН.

http://www.pueron.org/pueron/forum/ © 2000-05 Snitz Communications Go To Top Of Page
Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.05